Avrupa ile İsrail ilişkileri gergin

AP ajansına göre, İsrail'in yerleşkeleri büyütme kararından geri adım atmaması en büyük ticaret ortağı Avrupa'nın tepkisini çekiyor. Norveç, İsveç ve Fransa anlaşmalarını gözden geçiriyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 10.09.2009 ABONE OL
İsrail'in Şubat ayında yeni başbakanı olan sağcı Binyamin Netanyahu'nun hem yerleşkeler nedeniyle geri adım atmaması hem de İsveç'le bir haber nedeniyle çıkan gerginlik, İsrail'in AB ile ilişkilerini son yılların en gergin durumuna getirdi. AP ajansının analizinde, Netanyahu hükümetinin AB ile ilişkilerinin giderek gerginleştiği belirtildi. İsrail'le AB arasındaki ticaretin tehlikeye girdiğini kaydeden analiz, halkların yönetimlerine boykot çağrılarını arttırdığı kaydedildi. İsrail'in en büyük ticaret ortağının AB olduğunu vurgulayan ajans, Avrupa'nın bu "kozu", İsrail'in yerleşke kararını durdurmak için kullanabileceğini öne sürdü.

'KOZMETİK PROTESTOSU'
İsrail hükümetinin, "ticareti geliştirilim" önerilerinin AB tarafından "askıya alındığını" kaydeden analizde, İngiltere'nin de İsrail'e silah parçaları satmasını içeren izinleri iptal ettiğinin altı çizildi. Ancak İsrail ile gerilimi en son İsveç ve Norveç'le yaşananların zirveye taşıdığı bildirildi. Norveç, İsrail ile Batı Şeria arasındaki duvarın yapımında yer alan Elbit Systems şirketindeki hisselerini satma kararı aldı. İsveç'te bir gazetede yer alan ve İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinlilerin organlarını sattığı haberlerinin İsveç ile İsrail arasında diplomatik krize neden olduğuna dikkat çekildi. Geçen hafta da İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İsrail ziyaretini ertelemişti. Fransa'da da bir sivil toplum kuruluşu da, Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde üretilen Ahava adlı kozmetik malzemelerinin satışının durdurulması çağrısı yapıyor. AB siyasi uzmanlarına göre, İsrail ile gerginlik hiç olmadığı kadar yüksek boyuta ulaşmış durumda.