Sıtmanın yeni türü

Maymunlardan geçen sıtmanın yeni bir türü belirlendi.

Perşembe 10.09.2009 13:31
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009 13:40
ABONE OL
Malezya'daki Saravak Üniversitesinden Balbir Singh ve Janet Cox-Singh'in araştırması, Güneydoğu Asya'nın tropikal ormanlarında sadece bazı maymun türlerine bulaştığı sanılan "P. knowlesi" parazitinin Malezya'da insanlarda yaygın olduğunu gösterdi.

"P. knowlesi" parazitinin mikroskopta, yine sıtmaya yol açan "P. malariae" parazitine çok benzer görünmesi nedeniyle bu parazitlerin kolaylıkla karıştırıldığını belirten Profesör Singh, ancak "P.malariae"nin sıtmanın tehlikeli olmasına yol açtığını, diğer parazitin ise 24 saatte bir, kanda çoğaldığını ve hastalığın ölümcül olmasına neden olduğunu vurguladı.

Bilim adamları, Temmuz 2006 ve Ocak 2008'de kanında sıtmaya yol açan bir parazit türünün bulunduğu 150 hastayı inceledi. Moleküler test yöntemlerinin ardından araştırmacılar, "P.knowlesi"nin hastaların üçte ikisinden daha fazlasında bulunduğunu gördü.

Bu parazitin bulunduğu hastaların çoğu sıtmaya karşı en fazla kullanılan iki ilaçla tedavi edildi. Ancak 10 hastadan birinde komplikasyon belirlendi, iki hasta yaşamını yitirdi.

Sıtma, özellikle Sahraaltı Afrikası'nda, çoğu 5 yaşın altındaki çocuk ve hamile, bir milyondan fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Hastalığa yol açan parazitler, dişi anofel sivrisineklerinin ısırmasıyla bulaşıyor.
"Clinical Infectious Diseases" dergisinde yayımlanan araştırma, sıtmanın daha çabuk teşhisi ve daha etkili tedavi yöntemi bulunmasının yolunu açıyor.