İstanbul tufanda boğuldu

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 11.09.2009 ABONE OL
TÜRKİYE'DEKİ şiddetli yağmurların Silivri ve İkitelli'de yol açtığı felaket tüm dünyada yankılandı. Sel, dünya medyasında şu ifadelerle yer aldı:
BİRKAÇ SAAT YETTİ (New York Times): Seller, Türkiye'de en az 31 kişinin ölümüne neden oldu. Sadece birkaç saat şiddetli yağmurun ardından kentin birçok alçak bölgesi suların altında kaldı. Uzmanlar, bölgenin alçak vadilerindeki uygun altyapının yokluğunun kayıplara katkıda bulunduğunu söyledi.
YOLLAR NEHİR OLDU (Times): Seller yolları hızlı akan nehirlere dönüştürürken yedi kadının kendilerini işte götüren minibüs içinde boğulmasına neden oldu"ARAÇ ENKAZLARI (Telegraph): İstanbul'daki kurtarma operasyonları arasında araç enkazları görüldü. Gece meydana gelen şiddetli yağmurlar, İstanbul'un bazı bölümlerinin su altında bıraktı."

YÜZLERCE EV SU ALTINDA (El Pais):
Son 80 yılın en kötü yağmurları, Türkiye'nin kuzeyindeki bazı bölgelerinde çok büyük zarara neden oldu.
ALTYAPI GÖÇE YETİŞEMEDİ: (Guardian): Seller İstanbul'da kaos getirirken en az 20 kişi öldü. Türkiye'nin yoksul kırsal bölgelerinden on yıllardır süren göçün sonucu olan hızlı nüfus artışı, 15 milyonluk metropolün yeterli altyapı olmadan ve zayıf şehir planlamacılığı ile gelişmesine yol açtı. İstanbullu yetkililer de bugüne dek afet planlarını daha çok depremler üzerinde yoğunlaştırdı."
İSTANBUL TUFANI: (Liberation): İstanbul bir tufan altında boğuldu. Şiddetli yağmurlar İstanbul'un Avrupa yakasında sellere neden oldu.
80 YILIN EN KÖTÜSÜ (Wall Street Journal): Seller İstanbul'u vurarak 20 kişiyi öldürdü. Metereolojistler, yağmurların son 80 yılın en kötüsü olduğunu söylüyorlar.
TSUNAMİ GİBİ (Süddeutsche Zeitung): Tsunami gibi sel İstanbul'u altüst etti. İş makinelerinin de katıldığı kurtarma çalışmaları sürüyor. Kaçak yapılaşma felaketin bilançosunu daha da kötüleştirdi.

LİDERLERDEN TAZİYE MESAJI
DÜNYA
liderleri, sel felaketi nedeniyle taziyelerini iletti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Rusya Devlet Başkan Dimitri Medvedev, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başsağlığı mesajı gönderdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel Başbakan Erdoğan'a, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, bu trajediden etkilenen herkese en içten taziyelerini sunduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU