NATO üyeleri karşı karşıya geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan'da çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kanlı saldırıdan Alman komutanın sorumlu tutulması üzerine müttefiklerini uyardı. Müttefiklerin birer mektup gönderen Merkel, "Soruşturmanın tamamlanmasını bekleyin." dedi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 11.09.2009 12:10 ABONE OL
Afganistan'ın kuzeyindeki Kundız'da geçen hafta NATO uçaklarının Taliban'ın kaçırdığı iki tankeri vurmak için düzenlediği hava saldırısında onlarca sivil ölmüştü. Saldırı emrini NATO'nun bölgeden sorumlu komutanı Alman Albay Georg Klein'in vermesi Almanya'yı eleştiri oklarının hedefi yaptı.

Dün de Süddeutsche Zeitung gazetesi, NATO'nun Brüksel merkezinden konuya ilişkin geçici bir rapor hazırlandığını ve bu raporda da Alman komutanın olayı yanlış değerlendirdiği, yetkilerini aştığı yönündeki iddialara yer vermişti. Almanya'nın NATO'daki müttefikleri Fransa ve İngiltere'den saldırıyı sert şekilde eleştiren açıklamalar gelmişti.

27 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi içeride muhalefetin, dışarıda da müttefiklerinin eleştiri oklarının hedefi olan Federal Hükümet, mecliste kapalı toplantı yaptı. Ardından da Başbakan Angela Merkel'in NATO ve Avrupa Birliği ülkelerinden gelen eleştirilere karşı diplomatik nota gönderdiği belirtildi.


Financial Times Deutschland (FTD) gaetesinin haberinde Merkel'in eleştirileri haksız bulduğu ve buna mukabil NATO'daki müttefiklerine birer "protesto yazısı" gönderdiğini yazdı.

Konu Bild gazetesinin de gündemindeydi. Bild, "Federal Hükümet, resmi bir diplomatik protesto çabasıyla uluslararası eleştirileri engellemeye çalışıyor." ifadesine yer verdi.

Bild ayrıca FTD'nin haberinin Federal Dışişleri Bakanlığınca doğrulandığını belirtti. Buna göre, Almanya, Berlin'deki önemli NATO müttefiklerine ve AB üyesi ülkelere "Soruşturma bitene kadar eleştiri yapmayın." şeklinde uyarıda bulundu.

Ancak Fransa'dan konuya ilişkin eleştiriler durmadı. FTD'ye konuşan bir Fransız diplomat, "Böyle bir saldırıda 80 kadar sivil hayatını kaybetmişse bir bakan bu konuda ne diyebilir? Hiçbir şey." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU