İkiz Kuleler'in yeri hala boş

ABD'de 11 Eylül saldırılarının sekizinci yıldönümünde, ölen 3 bine yakın insan için ülke çapında anma törenleri düzenleniyor.

Cuma 11.09.2009 10:57
Güncelleme: Cuma 11.09.2009 15:31
ABONE OL
New York'da 107 katlı İkiz Gökdelenlerin yerle bir olduğu "sıfır noktası"nda düzenlenecek törende yaşamını yitiren 2 bin 752 kişinin isimlerini bu yıl yakınları ve gönüllüler okuyacak.

Saldırıların ardından her yıl düzenlenen anma törenlerinde olduğu gibi bugün de iki uçağın gökdelenlere çarptığı anda saygı duruşunda bulunulacak.Manhattan'ın güneyindeki Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Gökdelenleri ve Amerikan Savunma Bakanlığına (Pentagon) yolcu uçaklarıyla girişilen saldırıların 8. yıl dönümünün gecesinde, kurtarma operasyonlarının anısına 88 ışık yakılacak.

*11 EYLÜL 2001'DE HAYATINI KAYBEDENLER TÜM DÜNYADA ANILIYOR - GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Törenlerin değişmeyen sorunu ise yıkılan Dünya Ticaret Merkezinin yerine dikilecek gökdelenlerin bitmeyen inşası. Avukat Barry LePater, yetkililerin sıfır noktasının yeniden inşası konusundaki başarısızlığının her yıl New Yorkluları daha çok öfkelendirdiğini belirtti.Dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak "Özgürlük Gökdeleni"nin inşası 25 tonluk iki dev kirişin konulmasıyla 2006'da başlasa da bir üniversitenin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre gökdelenin ancak saldırıların 10. yıl dönümüne yetişmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Alanda bir anıt, bir müze ve beş de gökdelen inşa edilmesi planlanıyor. Ancak tüm bu planlara karşın, geçmişte Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kuleleri'nin yükseldiği meydan hala boş.

Meydan için hazırlanan projeler siyasi tartışmalar, mali ve yasal sorunlar yüzünden gecikmiş durumda.Ayrıca şehir planlamacıları ile toprak sahibi arasında kira sözleşmesi tartışması da sürüyor.

KRİZ DE VURDU
Bu arada resesyon, İkiz Kuleler ile birlikte Aşağı Manhattan'da yer alan borsa ve bankaları vurmuş durumda. İşte tüm bu faktörler, proje üzerinde büyük soru işaretlerini bırakıyor.

Beş gökdelenin ilkinin 2013'te tamamlanması planlandı. Ancak bir süre önce yapılan bir kamuoyu araştırması, New Yorkluların çoğunun projenin zamanında tamamlanacağına inanmadığını gösterdi.

Hiç şüphesiz, geçmişte İkiz Kuleler'in yükseldiği alanda bir gün bir anıt olacak. Ancak yakında değil.

11 EYLÜL SALDIRILARI
11 Eylül terör yıkımında, iç hat seferi yapan United Airlines ve American Airlines uçakları, iyi eğitim almış usta hava korsanı kamikaze pilotları olan teröristlerce kullanılmıştı.

110 katlı İkiz Gökdelenlerin ilki (Kuzey Bina), 11 Eylül sabahı yerel saatle 08.48'de (TSİ 15.48), 80. kat hizasından Muhammed Atta ve Mervan El Şehhi tarafından kaçırılan Boeing yolcu uçağıyla vuruldu. İkinci uçak 18 dakika sonra 09.06'da 2 numaralı Güney Gökdelenine çarptı.

Boston'dan Los Angeles'a gitmek üzere saat 07.59'da havalanan American Airlines uçağı korsanlar tarafından kaçırılarak güney kulesinin yıkılmasında kullanıldı. Bu sırada çoktan yayına girmiş olan TV kameraları, olayı tüm dünyaya anında canlı olarak yayınladı.

Kuzey Bina, çelik iskelet taşıyıcı elemanlarının erimesiyle 1 saat 50 dakikada kumdan kale gibi çökmesine karşılık, ikinci Boeing uçağıyla vurulan ikinci gökdelen Güney Bina, daha alt katlardan delindiğinden daha çabuk, yani 49 dakika sonra göçtü.

Washington Dulles havaalanından kalkan bir başka American Airlines uçağı, ellerinde bıçaklar ve maket bıçakları bulunan 3. terör ekibi tarafından kaçırıldı. Bu uçakta bulunan CNN yorumcusu Barbara Olson, kocası Theodor Olson'u telefonla iki kez arayarak, "kaçırıldıklarını; yolcuların, korsanlar tarafından uçağın arka bölümüne toplandığını ve hedefin muhtemelen Beyaz Saray olduğunu" bildirdi.

Theodor Olson'un durumdan federal havacılık kurumunu haberdar etmesi üzerine Langley hava üssünden 2 (F-16) savaş uçağı havalandı, ancak bu uçaklar daha olay yerine varmadan uçak olanca hızıyla Pentagon binasına saplandı. Karabasan henüz sonra ermemişti.

New York'un Newark havaalanından San Francisco'ya gitmek üzere havalanan uçağın da korsanlar tarafından kaçırıldığı, uçaktaki yolcuların telefonla yakınlarını aramaları üzerine ortaya çıktı. Bu uçağın hedefinin, Washington yakınlarındaki Andrews hava üssü olduğu ve uçak oraya vardığı saatlerde, Başkan George Bush'u Florida'dan getirecek Air Force-1 adlı başkanlık uçağının da aynı üsse ineceği saptandı. Korsanların zamanlaması mükemmeldi ve hiç şüphesiz kaçırdıkları uçakla Başkan Bush'un uçağına çarpmayı amaçlıyorlardı.

Ancak yolcuların korsanlara müdahalesi üzerine, kaçırılan uçak hedefine ulaşamadı ve yerel saat 10.10'da Pennsylvania eyaleti-Pittsburg kentinin 130 km uzağında Stony Creek kasabası yakınında açık araziye düştü. Yetkililer, Başkan Bush'un Washington'a dönmesini engelleyerek Başkan'ın uçağını başka bir yere yönlendirdiler. Başkan, Nebraska eyaletindeki en güvenli Offutt nükleer hava üssü karargahına indi