Kafkaslar yine bombalarla uyandı

Rusya'nın Güney Kafkasya bölgesinde ayrılıkçı militanların saldırıları artarak devam ediyor.

Cumartesi 12.09.2009 13:03
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 13:04
ABONE OL
Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de sabah saatlerinde güvenlik noktasına gerçekleştirilen intihar saldırısında üç polis ağır şekilde yaralandı.

Rus haber ajanslarında yer alan bilgiye göre, yerel saatle 8.00'da gerçekleşen saldırıda, intihar eylemcisinin polis noktasına geldiği sırada patlayıcıyı infilak ettirdiği belirtildi. Şiddetli patlama sonucu 3 güvenlik görevlisi ağır şekilde yaralandı.

İnguşetya'nın başkenti Nazran yakınındaki Nasır Kortskom bölgesinde de 50 kg TNT kalıbının bulunduğu araç havaya uçuruldu. Cuma gece saatlerinde meydana gelen patlama sonucu güvenlik noktasında bulunan bir polis hayatını kaybetti. 6 güvenlik görevlisi ve 3 vatandaş da ağır şekilde yaralandı.

Kafkasya'nın bir diğer istikrarsız bölgesi Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de de güvenlik güçleri militanlara yönelik operasyon gerçekleştirdi. 4 militanla birlikte, Mahaçkale lideri olduğu kaydedilen Bahauddin Kemaliddinov da öldürüldü.

Rusya'nın Nisan ayında bölgeye yönelik terör karşıtı operasyonunun sona erdirmesinin ardından şiddet olaylarının artış göstermesi dikkat çekiyor.