Karamanlis'in koltuğu sallantıda

Yunanistan'da erken seçimler öncesi tüm anketlerde PASOK lideri Papandreu önde gidiyor. Seçimin adayları ise birbirinden ilginç

Cumartesi 12.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009
ABONE OL
Yunanistan'da yangınların önlenememesi ve muhalefetin sıkıştırmasının ardından 4 Ekim'e alınan seçimlerde ana muhalefet partisi sosyalist PASOK'un tüm anketlerde 5.5-6 puan önde gittiği kaydedildi. PASOK lideri Yorgos Papandreu, 5 yıl sonra Başbakan Kostas Karamanlis'in lideri olduğu muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) dize getirecek güce sahip olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. YDP'nin en yaşlı üyeleri ise, Karamanlis'in "partiyi yenileme" dogmasına karşı çıkarak yeniden adaylıklarını koyuyor. Bunlardan biri de başbakan Kostas Karamanlis'in öz amcası 80 yaşındaki Ahileas Karamanlis. Bir diğeri de üst üste beyin kanamaları geçirmesine ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan 80'lerindeki YDP eski başkanı Miltiades Evert. Seçimlerin en ilginç gelişmelerinden biri de Yunan Gizli Haber Alma örgütü başkanlığına son verilen emekli büyükelçi Yannis Korandis'in aşırı milliyetçi LAOS partisinden aday gösterilmesi oldu. Yunanistan'ın Ankara büyükelçiliği görevini de yapan Korandis, geçen ay sempatizanı olduğu iktidar YDP hükümeti tarafından görevine son verilmiş olmasından duyduğu "dargınlıktan" olsa gerek, YDP'nin "can düşmanı" LAOS'a geçti. Bu geçiş Karamanlis'ten "intikam" aldığı şeklinde yorumlanıyor. İkinci ilginç transfer yine aşırı milliyetçi LAOS cephesinde oldu. Yunan milli takımı formasını giyen emekli futbolcu Yorgos Anatolakis'in adaylığını kabul ettiler.

SİMİTİS ADAY DEĞİL
YUNANİSTAN'IN eski Başbakanı Kostas Simitis, Pasok lideri Papandreu ile adaylık konusunda anlaşamadı ve seçimlere katılmayı kabul etmedi. Simitis, 2004 seçimlerinden az önce Pasok liderliğini Papandreu'ya teslim etmişti. 1996-2004 arasında başbakanlık yapan Simitis; Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs ve ülkenin iç ve dış siyasetinde başarılı olmuş Yunan siyasi tarihinde "en saygın devlet adamı" unvanını kazanmıştı.