BBG skandalı Le Monde'da

Türkiye'de son günlerde çok konuşulan, BBG programına katıldıklarını sanan ancak tuzağa düşürüldüğü öne sürülen kızlar olayı, Fransız Le Monde gazetesinde de haber oldu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 13.09.2009 13:25 ABONE OL
"Türkiye'de söhret peşindeki genç kızlar, sahte bir "Büyük Birader'in tuzağına düştü" denilen haberde Türk tv izleyicilerinin realite şovlarını çok sevdikleri ancak bu programların, katılımcılar için bazı "kötü" sonuçlara yol açabileceğini belirterek bir örneği olarak da "Gelinim olur musun?"un Semra Hanımı'nın aşırı doz uyuşturucu alması sonucu ölen oğlu Ata'ya dikkat çekildi.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Türkiye muhabiri Guillaume Perrier imzası ile yayınladığı haberde "Türkiye'te şöhret peşindeki genç kızlar, sahte bir "Büyük Birader'tarafından tuzağa düşürüldü" başlığını kullandı.

16 ile 21 yaş arasında dokuz kızın başına gelenleri anlatan gazete, "İzmir ve Antalya bölgelerinden gelen dokuz küçük yıldız, realite bir şova katıldıklarını sanıyorlardı" diye yazdı.

Le Monde, kızların bazıları ve yakınlarının sözlerini de aktardığı haberinde Jandarma'nın kızlarının kaçırıldığını reddeden prodüksiyon şirketinin avukatının ise, kızların yarışmanın, dar erişimli bir internet sitesinde yayınlanacağını bildiklerini öne sürdüğüne de dikkat çekti.

Türkiye'de "realite şovlar"ın süksesine de işaret eden Fransız gazetesi şu yorumu yaptı:

"Türk tv izleyicileri, prime saatlerinde yayımlanan realite şovlarının büyük tüketicileridir. Bir kanalda bir imam, bir papaz, bir haham ile bir Budist rahip, canlı yayında bir grup ateisti dindara dönüştürmeli. Diğerinde de orta sınıfa mensup bir çift, kameraların gözetiminde bir ay 60 euro ile geçinmeyi başardığı için yeni bir araba ve bir haftalık tatil kazanıyor."

Ancak bu tür programların bazın katılımcıları için "kötü" bittiğini de belirten gazete, "2005'e, annelerin oğullarına eş seçmeye yardımcı oldukları "Gelinim olur musun?' katılımcılarından biri aşırı dozdan öldü" diye yazdı.

BUGÜN NELER OLDU