Yunanlılar seçimde mankenleri oylayacak

Erken seçimlerde, koltuğunu kaybetmesi muhtemel Başbakan Karamanlis, vekil adaylarını podyumlardan seçti. Adaylar arasında eski güzellik kraliçesi de var

Pazar 13.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.09.2009
ABONE OL
Yunanistan'daki seçimler öncesinde, anketlerde önde giden muhalif lider Yorgo Papandreu nedeniyle zor günler yaşayan Başbakan Kostas Karamanlis, oyları toplamak için milletvekili adayları arasına birbirinden çekici ve güzel mankenleri de aldı. Karamanlis'in partisi YDP ilk olarak kamuoyunda "antipati" uyandıran sözcüsü Evangelos Antonaros'u değiştirdi ve yerine Dışişleri eski sözcüsü Yorgos Koumoutsakos'u getirdi. YDP , aday listesini "renklendirme" çabaları arasında Yunan eski güzeli Marina Tsidikidou'yu listesine sokmayı başardı. Aşırı milliyetçi LAOS partisinin de istediği Tsidikidou'nun dışında uluslararası eski mankenlerden Elena Koundoura ve Selanikli güzel milletvekili Elena Rapti de YDP'nin "güzeller geçidi"ne girmeyi başardı. Papandreu'nun lideri olduğu PASOK'un da "güzelleri" yok değil. Korfu adası milletvekili Angela Gerekou'nun olası bir PASOK hükümetinde turizm bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

MÜSLÜMAN TÜRKLER KRİTİK

Erken seçimlerde Batı Trakya ile buradaki Türklerin oylarının da büyük önemi olduğu belirtiliyor. En son gelen verilere göre, muhalefetteki PASOK'un İskeçe ve Gümülcine'de alacağı Müslüman Türk azınlık oylarıyla 2 hatta 3 milletvekili çıkarabileceği kaydedildi. Bu durumda PASOK'un tek başına hükümet kurabilmesi için 300 sandalyelik Yunan parlamentosunda en az 151 milletvekiline ihtiyacı olduğu için, azınlık milletvekillerinin rolü oldukça büyük olacak. PASOK'un İskeçe adaylarının Çetin Mandacı ile Şevval Osmanoğlu, Gümülcine (Komotini) adayının ise Rıdvan Kocamümin ile Ahmet Hacıosman olarak açıklandı.

https://www.sabah.com.tr