Papandreu dar gelirliyi yanına çekip oy alacak

Yunanistan'da ekimde yapılacak seçimlerde gündem maddesi ekonomik kriz, enflasyon ve yolsuzluk olunca kampanyalara da "para" damgasını vurdu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 15.09.2009 ABONE OL
Yunanistan'da 3 hafta sonraki seçimler için geri sayıma başladı. Adayların her biri en fazla gündemlerine ekonomik krizi, enflasyonu ve yolsuzluğu aldı. Seçimlerin favorisi olarak gösterilen PASOK lideri Yorgo Papandreu krizden çıkarılması için seferberlik ilan edeceğini söyledi. Karamanlis hükümetini 5,5 yıllık iktidarında ekonomi ve kalkınma alanında hiçbir şey yapmamakla eleştiren Papandreu dar gelirlilere ek mali yardımlar yapılacağını , asgari ücretlerin artırılacağını vaad ediyor. Sosyalist Papandreu'nun dar gelirlileri yanına çekerek oyları kapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

MİMAR PEDRO İLE ANLAŞMA

Ayrıca ülkeye özellikle de başkent Atina'ya çeki düzen vermek için İspanya'nın Barcelona kentini Avrupa'nın en çekici kentlerinden birine dönüştüren mimar Pedro Asebillo ile çalışmayı planladığını söyledi. Yunan ekonomisinin kan kaybına yol açan en büyük etkenlerden biri de savunma harcamalarından kaynaklanıyor. Papandreu'nun tüm bu planlarına karşı Başbakan ve YDP partisi lideri Kostas Karamanlis'in krize yönelik önerisi oy çekmekten çok oy kaybettireceğe benziyor. Başbakan ülke ekonomisini krizden çıkarmak için maaşların 2 yıl süre ile dondurulması gerektiğini söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU