Barroso yeniden Avrupa Komisyonu Başkanlığı'na seçildi

Çarşamba 16.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 15:50
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu bugün yaptığı oylama ile Jose Manuel Barroso'yu Avrupa Komisyonu Başkanlığı'na yeniden seçti. Eski Portekiz Başbakanı Jose Manuel Barroso, oylamaya katılan 718 milletvekilinin 382'sinin oyunu alarak 5 yıl daha Avrupa Komisyonu'nun başında görev yapacak.

Yeşiller ve Sosyal demokratların destek vermediği Barroso'ya 219 hayır oyu çıkarken 117 parlamenter çekimser oy kullandı.

Oylamanın ardından parlamenterlere hitap eden Jose Manuel Barroso daha güçlü bir Avrupa için çalışmaya devam edeceğini belirtirken "Parlamentonun bana duyduğu güvenden dolayı heyecan duyuyor ve teşekkür ediyorum. Bu oylamayı sunduğum siyasî programa güven sinyali olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemde Parlamento ve Komisyonun sıkı bir işbirliği içinde çalışacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi tarafından geçtiğimiz haziran ayında aday gösterilen Jose Manuel Barroso dün Parlamento'da yeni dönemdeki program ve projelerini açıklamıştı. Milletvekillerinin sorularını cevaplayan Barroso, "Avrupa, globalleşme çağında marjinalleşme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Lizbon anlaşmasıyla Avrupa ruhunu ve birlikte hareket etme arzusunu ortaya koymalıyız." demişti.

Barroso, oylamanın ardından Avrupa Parlamentosu'nun Polonyalı Başkanı Jerzy Buzek ile basın toplantısı düzenledi. Barroso, seçilmesinin ardından ilk ziyaretini Cumartesi günü İrlanda'ya yapacağını dile getirdi.

Barroso'nun projeleri arasında yeni üye ülkelere yardım, sosyal pazar ekonomisi ve kadın hakları beyannamesinin hazırlanması yer alıyor. Adalet, Göç ve İçişleri adlarını taşıyan üç yeni komiserlik kurmak istediğini söyleyen Barroso Avrupa Komisyonu ve Parlamentosu arasındaki işbirliğini güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

https://www.sabah.com.tr