Düşes 4,5 yıl hapis cezası alabilir

Türkiye’deki çocuk yurtlarını gezerek gizli kamerayla görüntüleyen İngiltere tahtının 4’üncü sıradaki veliahtı Prens Andrew’nun eski eşi Sarah Ferguson yerel mahkemeler onayladığı takdirde 4 buçuk yıla varan hapis cezası alabilir.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 16.09.2009 11:52 ABONE OL
The Sun'ın haberine göre, Türk yetkililer York düşesi Sarah Ferguson'un ülkenin sıkı gizlilik yasalarını ihlalden Türk mahkemelerce yargılanmasını istedi. İngiliz İçişleri Bakanlığı ile temasa geçtiği söylenen Türk yetkililerin tek isteği konu hakkında yasal destek verilmesi.

Bundan yaklaşık bir yıl önce, Türkiye ziyareti sırasında Ankara Saray ve İstanbul Zeytinburnu rehabilitasyon merkezlerini gezmek istemiş; izin çıkmayınca, çareyi kılık değiştirmekte bulmuştu. Siyah peruk ve başörtüsü takan York Düşesi, yanındaki ITN muhabiriyle merkezleri gezmiş ve gizli kamerayla görüntüler almıştı.

Çektiği görüntülerde zihinsel engelli çocukların kendilerinden utanan anne babaları tarafından terk edildiği iddia ediliyor; ayrıca çocukların elleri bağlı şekilde merkezde tutulduğu ve merkezin hijyenden yoksun olduğu gösterilerek Türkiye'nin Avrupa üyeliğine destek verilmemesi gerektiği ifade ediliyordu.

The Sun'ın haberine göre başka bir kaynak da olayla ilgili polis soruşturmasından sonra suçlama yapıldığı takdirde düşesin Türkiye'de tutuklanabileceğini ve yargılanabileceğini söylüyor. Uluslararası yasalar da bu tarz bir yargılama sürecini destekliyor.

The Sun aynı zamanda dönemin kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı Nimet Çubukçu2nun konu hakkındaki açıklamalarına da yer veriyor: "Sayın Ferguson'un, Türkiye AB İlerleme Raporu'nun açıklanacağı bir dönemde; AB'ye üyeliğinize karşı çıkmasından, 'İstanbul'a turist olarak gitmeyin' çağrısına kadar Türkiye'yi karalama kampanyasının içinde bırakmaya çalıştığı bu hadisede, art niyetli olduğu son derece aşikârdır. Sayın Ferguson, Ankara'da gönüllülerimizi; İstanbul'da ise İngiltere kraliyet ailesine mensup olduğu için yanında getirdiği kızına refakat eden koruma Polislerini suistimal ederek, kurumlarımıza izinsiz girmiştir."

BUGÜN NELER OLDU