Ortadoğu'da barışın adresi Türkiye

Türkiye, bölgesel güç olma konusunda bir adım daha atıyor. Nükleer görüşmelerin yanı sıra Suriye-Irak arasındaki buzlar da Türkiye'de eriyecek

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 16.09.2009 ABONE OL
Suriye-İsrail arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan, Irak'taki Sünni ve Şii grupları İstanbul'da bir araya getiren, El Fetih ile Hamas arasındaki gerilimin giderilmesi için çabalayan, Suriye-ABD arasında yakınlaşmayı sağlayan, Arap dünyasındaki bölünmüşlüğü gidermeye çalışan Türkiye, bu defa da Suriye-Irak arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapacak. Irak'ta peş peşe patlayan bombaların ardından, Bağdat'ın uluslararası mahkeme kurulmasını önererek suçladığı Şam yönetimiyle görüşmeleri İstanbul'da yapılacak. Süreç BM Genel Kurulu'nun New York'taki toplantılarında devam edecek. İstanbul bugün ve yarın kritik toplantılara ev sahipliği yapacak. Ankara'da dün istihbarat düzeyinde Irak ile yapılan toplantı, 3 kritik görüşme ile devam edecek. İlk görüşme Başbakan Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Başar Esad arasında bugün olacak. İki lider önce baş başa görüşecek, ardından da birlikte iftara katılacak.

ARABULUCU DAVUTOĞLU

Irak ve Suriye arasındaki gerginliği gidermek için Davutoğlu, yarın iki ülkenin dışişleri bakanları ile bir araya gelecek. Esad ülkesine dönerken, beraberinde gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Davutoğlu'nun arabuluculuğunda bir araya gelecek. Bu toplantıya Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın da davet edildiği öğrenildi. Katılım ise netleşmedi. Erdoğan'ın ekim ayındaki Irak ziyareti öncesinde Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı, 8 bakanın katılımıyla yapılacak. Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin başkanlığındaki Konsey toplantısına, dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre Bakanı Dr. Veysel Eroğlu ve Iraklı muadilleri katılacak.

BUGÜN NELER OLDU