"Kudüs günü"nde olaylar çıktı

İran'ın başkenti Tahran'da, aralarında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de bulunduğu muhalefet yanlılarına rejim yanlılarının saldırdığı belirtildi.

Cuma 18.09.2009 10:02
Güncelleme: Cuma 18.09.2009 13:26
ABONE OL
AFP ajansına açıklama yapan görgü tanıkları, şiddet olaylarının "Dünya Kudüs Günü" dolasıyla toplanan yüz binlerce muhalefet yanlısının, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi lehine sloganlar attığı sırada meydana geldiğini öne sürdü.

Görgü tanıklarına göre, motosikletli sivil giysili rejim yanlıları sopalarla muhalefet yanlılarına saldırdı.
Reform yanlısı Parlemennews.ir sitesi, olaylar sırasında bir grubun Hatemi'ye saldırdığını, Hatemi'nin sarığının düştüğünü, yandaşlarının Hatemi'nin dövülmesini engellediğini ve polisin olaya müdahale ettiğini iddia etti.

AP ajansı da reformculara ait bir siteye dayanarak, itiş kakış arasında eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de yere doğru itildiğini, Hatemi'yi muhalefet yanlılarının kurtardığını savundu.

Bu arada, Reuters ajansının görgü tanıklarına dayanan haberinde, "Kudüs Günü" gösterilerinde güvenlik güçleriyle muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi yanlıları arasında çıkan çatışmalarda en az 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.