İsrail yeni yıla giriyor

İsrail, İbrani Takvimine göre bu akşam yeni yıla (Roş Haşana) giriyor.

Cuma 18.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.09.2009 15:19
ABONE OL
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İbrani Takvimine göre 5770. yılın başlaması dolayısıyla yayımladığı yeni yıl mesajında, sancılı bazı tavizlere mal olsa bile barış şansının kaçırılmaması gerektiğini belirterek, "Dün karşılıklı görüşmelere, İsrail'in tanınmasına ve barışa hayır diyen Arap dünyasının bugün Suudi barış planı çerçevesinde her üçüne de evet der hale geldiğini" ifade etti. Uluslararası toplumun, barış sürecini ileri taşıma çabalarına destek verme gayretlerine işaret eden Peres, kendisinin de bu ortak çabalarla kapsamlı bir barışın sağlanabileceğinden emin olduğunu kaydetti. Peres, bunun her iki tarafın çocuklarına güven, huzur, istikrar ve refah getireceğinin altını çizdi.

İsrail'in Roş Haşana tatili nedeniyle Gazze Şeridi ile sınırları arasındaki tüm ticari geçiş noktaları kapatıldı. Kerem Şalom, Nahal Oz ve Karni geçişleri, bu sabahtan başlayarak salı gününe kadar kapalı kalacak.

Ramazan Bayramı öncesinde dün Kerem Şalom'dan çok sayıda kamyonun Gazze tarafına gıda ve diğer malzemeleri boşaltması sağlanmıştı.

Batı Şeria'da ise dün akşamdan başlayarak pazar günü gece yarısına kadar kapatma uygulamasına geçildi. Bu uygulama sırasında Filistin topraklarında yaşayanların İsrail'e girmesine izin verilmiyor. Ancak bugün ramazanın son cuması olması nedeniyle 50 yaşının üzerindeki Filistinli erkeklerle 45 yaşın üzerindeki Filistinli kadınlar, izinleri bulunması koşuluyla cuma namazı için El Aksa'ya gidebilecek.
Hem cuma namazı için El Aksa'ya girişler, hem de caminin hemen yakınındaki Ağlama Duvarı'na, İsrail'de yeni yılın başlaması nedeniyle Yahudilerin akın edeceği göz önüne alınarak, İsrail polisi Eski Kent ve çevresinde çok yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan İsrail ordusu, Ramazan Bayramı öncesinde, Batı Şeria'da Filistin kent ve kasabaları arasında 100 dolayında yol engelini kaldırmaya başladı. Engellemelerin tamamının kaldırılmasının bayram başlamadan tamamlanması öngörülüyor.