3 Japon gazeteci Çin'de saldırıya uğradı

Çin'de komünist yönetimin 60. yıl dönümü yaklaşırken, yıl dönümünde yapılacak askeri geçidin provalarını izleyen 3 Japon gazeteci kimliği bilinmeyen kişilerin saldırısına uğradı.

Cumartesi 19.09.2009 13:51
Güncelleme: Cumartesi 19.09.2009 13:52
ABONE OL
Japon haber ajansı Kyodo'nun Pekin Büro Müdürü Yasushi Kato, dün gece Tiananmen Meydanı'na yakın Pekin Oteli'nde bir odada kalan 3 muhabirlerinin odalarını basan birkaç kişinin, muhabirleri tekmelediğini ve diz çökmeye zorladığını söyledi.

Kato, kendilerini tanıtmayan kişilerin iki bilgisayarı da tahrip ettiğini belirtti.

Başkent Pekin'de polis dün öğleden sonra, gece tankların ve kıtalararası füzeleri taşıyan kamyonların katılımıyla yapılacak prova için caddeleri ve ofis binalarını boşaltmıştı.

Bazı yabancı medya organlarına provayı görüntülememeleri konusunda uyarılar yapılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, askeri konvoyların prova için geçişini canlı olarak yayımlayan AP televizyonundan yayını kesmesini istemişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığından bir sözcü, Kyodo muhabirlerinin başına gelenlerden haberleri olmadığını ve kendilerinin kimseden yayın yapmamasını istemediklerini ileri sürdü.

Bu arada resmi Çin haber ajansı Şinhua, 26 Eylül'de yapılması planlanan bir provanın, "kamusal hayatı" daha fazla etkilememek için iptal edildiğini duyurdu.