'Savunma için Türkiye çok cazip'

Obama, Bush'un en önemli projelerinden füze kalkanına yeni bir yön verdi. Avrupa'nın doğusundan, güneyine kaydırılan projede Türkiye'ye de önemli bir rol düşüyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 19.09.2009 ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama'nın perşembe günü yaptığı ve Bush dönemi füze kalkanı projesini rafa kaldırıp, savunma stratejisinde yeni bir yön izlenmesi gerektiğini söylediği konuşmanın perde ardındaki mimarı füze savunması uzmanı bir fizikçi. Halen çalışmalarını Stanford Üniversitesi'nde sürdüren Dean Wilkening'in Obama yönetiminin "füze kalkan projesi" hakkındaki yolunu çizdiği ve bu yola "Türkiye'yi" de yerleştirdiği Washington Post, New York Times gibi ülkenin önde gelen gazeteleri tarafından yazıldı. Biz de Barack Obama'nın bu tarihi açıklaması sonrası Wilkening ile konuştuk.
Obama yönetimine füze kalkan projesine Türkiye'nin de dahil edilmesi gerektiğini söyledim. Ortadoğu'ya coğrafi yakınlığı Türkiye'yi çok özel kılıyor. Bence kesinlikle NATO'nun gelecek füze savunma yapılanmasına dahil edilmesi için çaba gösterilmeli. Yaptığımız toplantıda Türkiye'nin NATO'nun çok önemli bir müttefiki olduğunu, Avrupa füze savunma sistemi için yakın bir istişare yapılması gerektiğini belirttim.

TÜRKİYE'YE ÖZEL ROL

Türkiye coğrafi özelliğiyle füze sistemi için cazibeli bir ülke ancak tek seçenek değil. Türkiye'nin bölgesel şartları ve çekinceleri nedeniyle bu tür bir projede yer almama kararı alması halinde diğer NATO üyesi ülkelerin üzerine yoğunlaşılacaktır.
Ben balistik füze savunma yapılanması için farklı Avrupa ülkelerini inceledim. Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkeleri inceledim... Söz konusu toplantıda da bunların hepsine değindim. Ancak spesifik olarak şu ülke olursa daha doğru olur demedim. Sadece NATO füze savunma sisteminde Türkiye'nin çok özel bir rol oynayabileceğini ek not olarak belirttim. Türkiye'nin bu rolü oynamak isteyip istemeyeceği başka bir mesele ve yanıtı Türkiye'ye ait. Ancak en azından NATO çerçevesinde Türkiye'nin de tartışmaya ciddi bir şekilde katılması gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU