ABD-Rusya arasında bahar havası

Obama yönetiminin, Doğu Avrupa'da füze kalkan sistemini askıya almasına Rusya, Kaliningrad'a İskender füzelerini yerleştirme planını iptal ederek yanıt verdi

Pazar 20.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Moskova-Washington hattında uzun süredir karşılıklı restleşmelere yol açan füze gerilimi nihayet sona eriyor. ABD'nin Perşembe günü eski Başkan Bush döneminde planlanan ve karşılıklı sert açıklamalarla yeni bir Soğuk Savaş korkusu yaratan Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurma projesinden vazgeçtiğini duyurmasının ardından Moskova'nın yanıtı gecikmedi. Inferfax ajansına konuşan Rusya Genelkurmay Başkanlığından üst düzey bir yetkili, Rusya'nın Doğu Avrupa'daki şehri Kaliningrad'a İskender füzeleri yerleştirme programını askıya alabileceğini açıkladı. İsmi açıklanmayan komutan, "ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze yerleştirmekten vazgeçmesi sebebiyle, biz de Kaliningrad'a füze yerleştirme programımızı iptal edebiliriz" şeklinde konuştu.

'MANTIK HIRSA ÜSTÜN GELDİ'
Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Vladimir Popovkin de bu açıklamaları doğruladı. "Sonunda mantık hırslara üstün geldi" diyen Popovkin, "Doğal olarak İskender füzelerinin Kaliningrad'a yerleştirilmesini, iptal edeceğiz" ifadelerini kullandı. Bush döneminde ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne füze kalkanı kurma projesi açıklandığında "Proje ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Füze kalkanı kurulursa ikinci bir Soğuk Savaş yaşanabilir" tepkisi veren Rusya Başbakanı Vladimir Putin'den de projeyi askıya alan Obama yönetimine destek geldi. "Obama cesur bir karar aldı" diyen Putin, ABD'nin füze kalkanı projesini askıya almasının olumlu bir karar olduğunu söyledi.

'SOĞUK SAVAŞ GERİDE KALDI'
Rusya lideri Medvedev ise ABD'nin politikasını değiştirmesinin, sorumlu şekilde atılmış bir adım olduğunu söyledi. "Batı Rusya'yı hala Soğuk Savaş kalıplarıyla değerlendiriyor" diyen Rus lider, ülkesinin değiştiğini "Bu karar, iki ülkenin tehditlere karşı birlikte çalışma ve birlikte ortak önlem alma çabalarının önünü açacaktır. ABD ile diyaloğu arttırmaya olumlu bakıyoruz" ifadeleriyle anlattı. Obama ve Medvedev'in önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için bulunacakları New York'ta bir araya gelmeleri bekleniyor.