Namazı Hamaney kıldırdı

Pazar 20.09.2009 11:16
Güncelleme: Pazar 20.09.2009 11:16
ABONE OL
İran'ın başkenti Tahran'da Ramazan Bayramı namazında safların uzunluğu kilometreleri buldu.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, namazı Tahran Üniversitesi bahçesinde kıldırdı.

İnkılap Meydanı'ndan Veli-yi Asr Meydanı'na kadar tüm ana yollar ile ara sokakları dolduran vatandaşlar namaz için saf tuttu.

Bayram namazına katılanların yarıya yakınını kadınların ve çocukların oluşturduğu görüldü.

Hamaney'in namazın ardından İslam dünyası ve tüm insanlık için duasına halk ''Amin'' diyerek katıldı.
Hutbede Ramazan'ın bereket, rahmet ve güzelliklerinden bahseden Hamaney, halkı her zamankinden daha çok dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Halktan birlik ve beraberliklerini korumalarını isteyen Hamaney, ''güçlü ve müreffeh bir toplum için ilmin olmazsa olmaz olduğunu'' söyledi.

Hamaney, seçim sonrasındaki atmosfere ilişkin olarak da herkesi sağduyulu ve insaflı davranmaya, karalama ve hakaretten uzak durmaya davet etti.

Namaz öncesi ve sonrası çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra halktan da çok sayıda kişi vatandaşlara tatlı, çay ve şerbet ikram etti. Namaz ve hutbenin ardından halk, araçlara binebilmek için kilometrelerce yolu yaya gitmek zorunda kaldı.

Bayram namazına Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanı Tümgeneral Ataullah Salihi, bazı kabine ve meclis üyeleri ile diğer üst düzey siyasi, askeri ve dini liderler de katıldı.