Kozmonot olamadı 'Rus Obama' oldu

Afrika ülkesi Gine-Bissau'dan kalkıp kozmonot olmak için 20 yıl önce Rusya'ya geldi. Ama olamadı. O da siyasete geçiş yaptı, belediye başkanı adayı oldu

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 21.09.2009 ABONE OL
Afrika asıllı Martin Luther King, atalarının yıllar önce göç ettiği ABD'nin başkentinde, 1963'te yaptığı tarihi konuşmayla sadece siyahileri değil, değişimden yana olan herkesi peşinden sürükledi... "Bir rüyam var..." diye başlayan bu ünlü konuşma, en son ABD Başkanı Barack Obama'yı başkanlığa taşıdı. Şimdi, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan farksız bir işe soyunan başka bir Afrikalı göçmen, Martin Luther King ile aynı rüyayı kuruyor. Kozmonot olma hayaliyle küçük bir Afrika ülkesi olan Gine-Bissau'dan 20 yıl önce Rusya'ya göç eden Joachim Crima, bunu gerçekleştiremedi belki... Ama ikinci vatanının ilk siyahi siyasetçisi oldu. Şimdiki hayali de belediye başkanı olmak.

YENİ İSMİ VASİLY...

Adı şimdiden "Rusya'nın Obaması" na çıkan Joachim Crima, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Volgograd kenti Sredneahtibun bölgesinden belediye başkanı ve aynı zamanda da meclis başkan adayı... Üyesi olduğu Birleşik Rusya partisinin başkanı ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in dünyaya açılan yüzü olarak lanse edilen Crima'nın Rusça yeni bir adı da var: Vasily Ivanovich... Bu cesur adamın amacı, en azından yerel meclise seçilen ilk siyahi Rus olmak. Rusya'ya geldiği ilk yıllarda ırkçılardan kaçacak delik aradığını itiraf eden Crima'nın, adaylığı karşısında insanlardan aldığı ilk tepki; "Şaka yapıyorsun herhalde" olmuş. "Hayır, ben hem siyahım, hem de Rus" diyerek tepkilere karşılık veren Crima'nın yaşadığı Volgograd'daki komşuları, iş çevresi ve seçim gezilerinde karşılaştığı seçmenler, ona son derece saygı ve güleryüz gösteriyor. Ancak bu ilginin sandığa yansıması biraz zor görünüyor. Seçilme şansı oldukça zayıf. En azından yerel ve dünya basınına göre...

GAGARİN'E ÖZENDİ

Crima'nın Rusya'ya göç etme hikâyesi, öyle yaşadışı bir maceradan ibaret değil. Şimdi 37 yaşında olan Crima'nın ergenlik yaşlarında tanıştığı, Rus ordusuna danışmanlık yapan bir kişi, ona 1961'de uzaya çıkan ilk kozmonot Rus Yuri Gagarin'den bahsedince, Crima'nın tüm hayatı değişti. 1930'larda başladığı uzay programına Sovyetler Birliği döneminde başarıyla devam eden şimdiki Rusya Federasyonu, 1980'li yıllarda içinde bulunduğu tüm krizlere ve buhranlara rağmen hâlâ bir süper güçtü. Çocukluk aklıyla Gagarin'e özenen Crima da, kozmonot olmayı aklına koyup 20 yıl önce bir üniversite öğrenci değişim programıyla hayalini kurduğu Rusya'da aldı soluğu. Volgograd Pedagoji Üniversitesi'ne girdi, okulun en tanınan öğrencisi oluverdi. Biyoloji ve kimya bölümünü başarıyla tamamladı. Ancak kozmonotluğu çocukluk hayallerinde bırakmak zorunda kalan 'siyahi Rus', şimdi onun yerine Volgograd'ta kendi yetiştirdiği karpuzları satıyor. Ermeni asıllı Rusya vatandaşı olan üniversite aşkı ile evlenerek, eşinin yaşadığı Sredneahtibun'a taşınan Crima'nın 9 yaşında bir de oğlu var.

'KÖLE GİBİ ÇALIŞACAĞIM'
"Sonuçta ırkçılık dünyanın her yerinde var" diyerek ülkesinde uğradığı saldırıları ve eski kötü anıları artık önemsemediğini belirten Joachim Crima, seçimlerde "Rusya için siyahi bir köle gibi" çalışacağı espirisiyle sempati toplamaya çalışıyor. Teninin rengini dezavantajdan avantaja çevirmeye çalışarak seçimlere katılan Joachim Crima'nın adaylığı, aslında daha çok sembolik. "Beyaz" Rusya'da, "siyahi" bir adamın yel değirmenine karşı savaşan Don Kişot'tan farksız olduğunu söylemek, sanırım haksızlık olmaz.

BUGÜN NELER OLDU