Clinton'un Kasetleri piyasaya çıkıyor

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Beyaz Saray'da sekiz yıllık dönemine ışık tutacak yeni bir kitap piyasaya çıkıyor.

Salı 22.09.2009 15:08
Güncelleme: Salı 22.09.2009 15:18
ABONE OL
Kendisini zaman zaman Beyaz Saray'a davet eden arkadaşı Clinton'la yaptığı sohbetleri kasetlere kaydeden tarihçi Taylor Branch, ilginç ayrıntıları 'Clinton'un Kasetleri' isimli kitapta anlatacak.

Clinton, Branch'le yaptığı söyleşilerden birinde, Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'i Washington'da ağırladığı sırada, Beyaz Saray korumalarının Yeltsin'i dışarıda iç çamaşırlarıyla dolaşırken bulduğunu açıklıyor. Sarhoş olduğu anlaşılan Yeltsin, korumalara, pizza almaya gitmek amacıyla bir taksiyi durdurmaya çalıştığını söylüyor.

USA Today gazetesindeki habere göre kitapta, "Rusya eski Devlet Başkanı Rus korumalarının atlatarak macera arayışları içindeydi. Sarhoş Yeltsin'in bu davranışları neredeyse uluslararası skandala yol açacaktı." deniliyor.

CLINTON, SEKS SKANDALIYLA İLGİLİ OLARAK 'ŞEYTANA UYDUM' DEMİŞ
Clinton, Beyaz Saray stajieri Monica Lewinski ile patlak veren seks skandalıyla ilgili olarak ise Branch'a, "Şeytana uydum, siyasi ve kişisel anlamda önemli bir darbe yedim." demiş.

Branch'ın geniş yankı uyandıracak kitabının ay sonunda piyasaya çıkması bekleniyor.

YELTSİN'İN SARHOŞLUĞU DİLLERE DESTAN
1991-99 yıllarında Rusya Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan Yeltsin'in sarhoşluk maceraları dillere destan olmuştu. Resmi bir toplantıda masada oturan bir kadına çimdik atması, uluslararası basında haftalarca yer almıştı. Yine İrlanda gezisi sırasında fazla alkol alan Yeltsin, uçaktan dışarıya çıkamamıştı.
Almanya gezisinde fahri askeri bandosuna elleriyle yönetmenlik yapmıştı. Hatta bir gün Yeltsin o kadar fazla alkol almıştı ki, Clinton'a askeri denizaltıda buluşmayı da önermişti.