Haber turu...

Salı 22.09.2009
Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Türkiye karşıtı kampanya
Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), AB'nin Türkiye ile müzakerelere son vermesi çağrısında bulundu. Partinin önde gelen bir Avrupa Temsilcisi, "Türkiye Avrupa'ya uygun bir ülke değil ve olmayacak. Yaklaşık 40 bin vatandaş, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin iptaliyle ilgili düzenlediğimiz dilekçemizi imzaladı" dedi. FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache de, FPÖ'nün bu hafta içinde AP'ye iki ayrı yazılı dilekçe sunacağını belirtti.

Nükleer müzakerelere 'start'
Rusya ile ABD arasında stratejik nükleer silahların azaltılmasına (START) ilişkin müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. Rus diplomatik kaynakları, müzakerelerin, ABD'nin Avrupa'daki füze kalkanı projesinden vazgeçmesinden birkaç gün sonra, Cenevre'deki Rus misyonunda başladığını açıkladı. Rusya ve ABD, START müzakerelerine ABD'de Başkanı George W. Bush dönemde başlamıştı. Ancak çıkmaza giren müzakerelerde, Obama'nın göreve gelmesiyle ilerlemeler kaydedildi.

'İran'a saldırı masada'
İsrail, kendileriyle ilgili "İran'a saldırmayacaklar" yönünde bir açıklamada bulunan Rusya'ya yanıt vermekte gecikmedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, "Tahran'ın nükleer programına askeri yanıt verme seçeneğimizden vazgeçmedik" dedi. Ayalon, "Kesinlikle bir garanti değildir. Rusya Başkanı'nın da İsrail adına konuşmaya hakkı olduğunu sanmıyorum. Kesinlikle askeri saldırıyı masadan kaldırmadık" dedi.

Diasporadan dev protesto

Ermenistan Devrimci Federasyonu'na (ARF) bağlı gençlik örgütü AYF, dün öğle saatlerinde, New York'taki BM Ermenistan Daimi Temsilciliği önünde Ermeni hükümetine karşı protesto gösterisi düzenledi. Yaklaşık 300 kişilik grup, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve Türkiye'ye karşı tepkilerini sloganlarla dile getirdi. Grup Sarkisyan'a yönelik "Serj mirasımızı satamazsın" sloganları attı.