Türkiye'nin kaderini yaşlılar belirleyecek

Almanya 27 Eylül'de sandık başına gidecek. Ancak seçmenlerin üçte birinin 60 yaş üzerinde olması, sandıktan Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen sosyal demokratların çıkmasını zorlaştırıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 22.09.2009 ABONE OL
Avrupa'nın en fazla nüfusa ve en büyük ekonomisine sahip ülkesi Almanya, bu pazar sandık başına gidiyor. 2005'ten bu yana Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri (CSU/CDU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oluşturduğu "büyük koalisyon" tarafından yönetilen Almanya'da seçim sürecinde en çok tartışılan konular ise Türkiye'nin AB üyeliği ve Afganistan'daki Alman askeri varlığı... Ancak seçimlerin çok ilginç bir boyutu daha var. O da oy verecek 62 milyon Alman vatandaşının üçte birinin 60 yaş üzerinde olması. İleri yaştaki kişilerin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı oldukları bilinen merkez sağ partilere yakın durması, seçimlerden Almanya'da yaşayan Türklerin en çok desteklediği parti olan Sosyal Demokratlar'ın birinci çıkma ihtimalini azaltıyor.

ANAHTAR TÜRKİYE OLACAK

Anketlere göre seçimden yüzde 35 civarında oyla birinci parti olarak çıkması beklenen Başbakan Angela Merkel liderliğindeki CDU/CSU, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasına karşı çıkıyor ve imtiyazlı ortaklık seçeneğini öne sürüyor. Benzer şekilde Hıristiyan Demokratlar'ın seçim sonrasında koalisyon kurmak istediği Hür Demokrat Parti (FPD) de Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyor AB'nin genişlemeye devam etmesi gerektiğini savunan Sosyal Demokrat Parti ve eş başkanlığını Türk kökenli Cem Özdemir'in yürüttüğü Birlik90/Yeşiller Partisi, gerekli kriterlerin yerine getirilmesi koşulu ile Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğini savunuyor.

MERKEL'E AFGANİSTAN FRENİ

Seçimlerde Merkel'in işini en çok Afganistan zorlaştıran konuların başında ise Afganistan geliyor. Özellikle eylül ayı başında Kunduz'daki saldırıda onlarca sivilin hayatını kaybetmesi halkın Afganistan konusundaki tepkisini de artırıyor. Halkın çoğunluğunun askerlerin Afganistan'dan en kısa sürede çekilmesini istemesi, 2013' kadar Alman askerlerini Afganistan'dan çekeceğini söyleyen Steinmeier karşısında net bir tarih veremeyen Merkel'e puan kaybettiriyor.

İKİ BAŞBAKAN ADAYINI AYNI YATAĞA SOKTULAR

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün küresel ısınmaya karşı ilginç bir protesto eylem yapıldı. Çevreciler Merkel ve Steinmeier maskesi takan iki eylemciyi aynı yatağa sokarak liderleri küresel ısınmaya karşı daha aktif mücadele etmeye çağırdı.

BUGÜN NELER OLDU