60 yıl sonra 1 günlük barış!

Dünya çapında barış için girişimlerde bulunan Peace One Day organizasyonunu desteklemek için işbirliği yapan spor markaları adidas ve PUMA, tam 60 yıl sonra ilk kez ortak bir etkinliğe imza attı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 23.09.2009 09:40 ABONE OL
Dünya Barış Günü olan 21 Eylül'de gerçekleşen özel bir organizasyonla, bu anlamlı günü gündeme taşıyan markaların çalışanları, dostluklarını simgeleyen bir futbol maçına çıktılar.İki dev markanın bu sıra dışı birlikteliği, Rudolf ve Adi Dassler kardeşlerin birlikte kurdukları fabrikayı ayırarak kendi markalarını inşa etmelerinden bu yana ilk kez yan yana gelmelerine sahne oldu.

Küresel anlamda dünya barışı için çalışmalar yapan Peace One Day organizasyonu, Jerem Gilley'in öncülük ettiği Dünya Barış Günü'nü Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen resmi bir kutlama haline getirmeyi başardı. Barış için farklı platformlarda işbirliği sağlayan POD organizasyonu, dünyanın zorluk ve yokluk içindeki birçok bölgesine de yardım götürüyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

"PUMA İLE BİRLİKTE PEACE ONE DAY'İ KUTLAMAKTAN ONUR DUYUYORUZ"
PUMA ile birlikte böyle bir birlikteliğe imza attığı için mutlu olduklarını belirten adidas AG CEO'su Herbert Hainer, "Sporun tüm dünyayı bir araya getirebileceğine inanıyoruz. Bunu geçmişte sayısız örneklerle gördük. Bu nedenle sporun içindeki, performans ve tutku, takım çalışması ve fair play gibi pozitif değerlere sonuna kadar bağlıyız." dedi.

"BARIŞ IÇIN TIPKI BIREYLER GIBI ŞIRKETLER DA FARK YARATABILIRLER"
PUMA CEO'su Jochen Zeitz ise, "Barış Günü'ne bir katkı yapabilmek için bu özel günde birleşmemiz çok anlamlı. Bunu yaparken taşıdığımız ortak amaç doğrultusunda barış için farkındalık yaratabileceğiz. Kofi Anna, bir keresinde "Biz bireyler fark yaratabiliriz ancak kolektif olarak büyük değişimler sağlayabiliriz" demişti. Bu durumun şirketler için de geçerli olduğuna inanıyorum. Barış Günü için bizim birlikteliğimiz, pozitif yönde küçük bir adım olma özelliğini taşırken aynı zamanda hepimizin sorumlu
olduğu bir dünya için sporun birleştirici gücünün bir ifadesidir" diye konuştu.

1940'DA YOLA ÇIKMIŞLARDI...
1940 yılında Rudolf ve Adi Dassler kardeşler tarafından kurulan adidas ve PUMA şirketleri, ayrılmadan ve kendi markalarını kurmadan önce spor ayakkabı ürettikleri Gebrüder Dassler Sportschuhfabrik isimli fabrikayı birlikte yönetiyorlardı. O günden bu yana büyük değişimlerle gelen ve bugünün tüm dünyada tanınan dev markaları arasında yer alan bu iki şirket hala kuruldukları yer olan Almanya'nın Herzogenaurach kentinden yönetiliyorlar.

'PEACE ONE DAY'
Jeremy Gilley'in silahsızlanma ve şiddet karşıtlığı için bir film projesi olarak başladığı Peace One Day (POD) girişimi, dünya çapında yürüttüğü etkinlik ve kampanyalar ile barış için çalışan önde gelen oluşumlardan bir tanesi. Organizasyon, ilk amacını 2001 yılında Dünya Barış Günü önerisinin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesiyle gerçekleştirdi. 21 Eylül olarak kabul edilen bu özel gün, küresel olarak silahsızlanma ve barışa dikkat çekiyor ve her yıl bu tarihi gündeme oturtuyor.

BUGÜN NELER OLDU