Bilinç düzeyi çok düşük olan insan "öğrenebilir" mi?

Bilinç düzeyi çok düşük hastaların da "öğrenebileceği" belirlendi.

Çarşamba 23.09.2009 13:32
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 13:32
ABONE OL
İngiliz ve Arjantinli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, bilinç düzeyi çok düşük olan ya da bitkisel hayata girmiş hastaların klasik şartlanmayla (Pavlovian) öğrenebileceği ortaya çıktı.

Araştırma, bilinci yerinde ve sağlıklı, anestezi etkisinin altında ve komanın ardından bitkisel hayata giren ya da bilinç düzeyi çok az olan gönüllüler ve hastalar üzerinde yapıldı.

Araştırmacılar, bir notaya bastı ve ardından hastaların ve gönüllülerin gözüne üfledi.

Birkaç seferden sonra bilinci yerinde olan kişiler notayı duyduklarında, üflemeden önce gözlerini kırpıştırdı. Bitkisel hayata girmiş ya da bilinç düzeyi çok az olan 22 hastadan 15'inin de notayı duyduklarında kaslarının hareket ettiği gözlendi. Anestezinin etkisinin altındakiler ise tepki vermedi.
"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, bu deney sırasında "en iyi öğrenen" hastaların beyin görüntülerinin de daha iyi teşhis konulmasını sağladığını gösterdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yer alan makalede, beyin dokuları hasar gören, dolayısıyla iletişim kuramayan bir hastanın bilinç durumunu teşhis etmenin doktor için çok zor olduğuna dikkat çekildi.

Makalede, bilinç durumunun belirlenmesi konusunda beynin görüntülenmesine dayalı yöntemlerin gelişmekte olduğu ifade edildi.

Bilim adamları, bu araştırmanın sonuçlarının, teşhis konusunda doktorlara daha fazla yardım edebileceği görüşünü paylaşıyor.