Erdoğan ve Obama'nın korumaları birbirine girdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Clinton Küresel Girişimi ''G-20 ve Küresel Sorunlara Etkisi'' başlıklı panel programının iptaline neden olan olayın ardından, kendisini koruyan gizli servis elemanları değiştirildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 23.09.2009 08:40 ABONE OL
Başbakanlık kaynakları, konuşma yapacağı Sheraton Otel'e intikali sırasında, Erdoğan'ı korumakla görevli ABD gizli servis elemanları ile ABD Başkanı Obama'nın korumaları arasında yaşanan iletişimsizlik nedeniyle yaşandığı bildirilen olayın ardından, Erdoğan'ı korumakla görevli ABD gizli servis ekibinin değiştirildiğini belirttiler.

ERDOĞAN VE OBAMA'NIN KORUMALARI BİRBİRİNE GİRDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, korumaları ile ABD Başkanı
Barack Obama'nın Amerikan gizli servisine bağlı korumaları birbirine girdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yaşanan koruma skandalı üzerine Başbakan Erdoğan, güvenlik gerekçesiyle, eski ABD Başkanı Bill Clinton tarafından organize edilen , Clinton Küresel Girişiminde yapacağı "G-20 Zirvesi ve Küresel Etkileri" konulu konuşmayı iptal ederek, ikamet ettiği Plaza oteline geri döndü.

Yumruklaşmaya kadar uzadığı iddia edilen Türk ve Amerikalı korumalar arasındaki gerginlikte, Başbakan Erdoğan'ın da Türk korumalara elle müdahale eden Amerikalı bir korumanın elini tutarak ittiği iddia edildi.ERDOĞAN, TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI BERDIMUHAMEDOV İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

The Plaza Otel'de gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri, bölge ve enerji konularının gündeme geldiği öğrenildi.Görüşme basına kapalı gerçekleşti.OTEL ERDOĞAN'A JEST İÇİN MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİRDİ
Türkiye-İsrail ilişkilerini sarsan Davos zirvesininde yaşanan "One Mınute" krizinin ardından Başbakan Erdoğan'la, Museviler arasında buzlar giderek eriyor. Tel Aviv yönetimi, Erdoğan'ı New York ziyaretinde "önemli' bir sürprizle karşıladı. İsrail hükümetinin güçlü şekilde desteklediği El Ad Properties isimli Musevi şirketinin Suudi'lerden 675 milyon dolara satın aldığı ve Başbakan Erdoğan'in New York ziyareti boyunca ikameti olarak kullanacağı The Plaza oteli, Başbakan'in kalacağı süre boyunca menüsünü değiştirme kararı alarak, "helal" olarak adlandırılan yemek çeşitlerini servis yapacak.

Plaza oteli yönetimi, 2 Ekim tarihine kadar sürecek uygulamaya ek olarak Başbakan Erdoğan'ı memnun etmek amacıyla otelin menüsüne Ortadoğu yemekleri de eklendi. Plaza otel mutfağı çalışanları, yeni dünyada "Ortadoğu' olarak adlandırılan ancak Türk damak tadının temelini oluşturduğu yemek çeşitlerinde hünerlerini ortaya koyacak.

Yetkililer, sözkonusu uygulama için Türk heyetinden herhangi bir istek gelmediğini belirterek, yaptıkları bu jesti İsrail hükümetinin desteklediği El Ad şirketi yöneticilerinin Başbakan Erdoğan'la kendi liderleri arasındaki ilişkilerin iyileşmesine katkıda bulunmak için gerçekleştirdiği açıklandı. Başbakan Erdoğan, dün akşam (21 Eylü 2009) The Plaza oteline ayak basar basmaz ABD'deki Musevi cemaatinin önderleriyle görüşmüştü. Görüşmeye, Türkiye'yi soykırımla suçlayan Anti Defamation League örgütünün lideri Abraham Foxman'la birlikte 50'ye yakın Musevi temsilci katılmıştı.

64. DÖNEM BM GENEL KURULU ÜST DÜZEY TOPLANTILARI BAŞLADI

64. dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları başladı.

BM Genel Kurulunun açılış konuşmalarını, BM Genel Kurulunun yeni başkanı Libyalı Dr. Ali Treki ile Genel Sekreter Ban Ki-mun yapacak.

ABD Başkanı Barack Obama da bugün ilk kez BM Genel Kuruluna seslenecek. Obama dün BM İklim Değişikliği Zirvesine de katılmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarını izlemek üzere BM binasına geldi.

Erdoğan, BM Genel Kuruluna yarın hitap edecek ve ardından G20 zirvesine katılmak üzere Pittsburg'a gidecek.

BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları sırasında 29 Eylüle dek 192 ülkenin temsilcileri konuşma yapacak.

BM toplantıları nedeniyle New York'ta ve özellikle BM binası çevresinde sıkı güvenlik tedbirleri uygulanıyor.

"DİL ENGELİ SORUNU DAHA KÖTÜ BİR HALE GETİRDİ"

Amerikan Gizli Servisi (Secret Service) sözcülerinden Donavan, dün gece Amerikan gizli servis elemanları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları arasında çıkan kavga ile ilgili bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili Amerikan basınına konuşan sözcü Donavan, dil engelinin yaşananları daha kötü bir hale getirdiğini söyledi. Donavan konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Yabancı bir diplomatik heyetin mensupları kafaları karışıp, Başkan Obama'nın otel çıkışında kullanması için hazırlanan çadıra girmeye kalktı. Kendilerine yapılan sözlü uyarıları da anlamadılar ve fiziki olarak engelleme ile karşılaştılar. Her şeye rağmen bu davetsiz misafirler çadıra giremedi. Sadece başkanın Limuzinine 3-4 metre kadar yaklaşabildiler. Diplomatik heyet bir kaç sokak ötede bulunan ilk koruma noktası olan ve üniformalı New York polisinin kontrol ettiği sokaktan gerekli geçiş izinleri olduğu için geçebildiler. Karışıklık sadece Başkan Obama'nın çıkış yapacağı zaman gelmelerinde oldu. Yanlış bir zamanda geldiler. Olay dil anlaşılmazlığı yüzünden da kötü bir hale geldi."

Amerikan Gizli Servisi yaşanan kargaşa da her hangi bir kişinin tutuklanmadığını açıkladı.