'Lady Di ile aşkı fanteziden ibaret'

İngiliz basını, Prenses Diana ile aşkını anlatan eski Fransa cumhurbaşkanı Giscard'ın kitabındaki çelişkilere dikkat çekti. İngilizlere göre 'ilişki' Giscard'ın kafasındaki fantezi

Salı 23.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
İngilizler, eski Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing'ın Prenses Diana ile olan şehvetli ilişkisini anlattığı iddia edilen, kitabı 'fantezi' diye yorumladı. Haftaya satışa çıkacak olan 'Prenses ve Cumhurbaşkanı' adlı kitaba yönelik tartışmalar alevlendi. İngiliz basını, Fransız Figaro gazetesinde kitaptan yapılan alıntıların gerçekle çelişkili kısımlarının altını çizdi. Metro Gazetesi, Cumhurbaşkanı Giscard'ın romanında 'kendisine dayanan bir erkek karakterle, Galler Prensesi Diana'yı model alan genç bir prenses arasındaki şehvetli ve romantik ilişkiyi konu edindiği'ni belirtti.

'DIANA'YA MALETMİŞ'
Romanın ana temasının, bir Fransız devlet başkanı ile Kardif Prensesi arasındaki şehvetli ilişki üzerine yazıldığı ancak ismin Galler Prensesi Diana'ya maledildiğine dikkat çekildi. Kitaptaki eşinden boşanmış olan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques-Henri Lambertye karakterinin, bir ekonomi zirvesi sırasında Prenses Patricia ile Londra'daki Buckingham Sarayı'nda tanıştıkları, gerçekte ise evli olan Giscard'ın, Diana Galler Prensi Charles ile 1981'de evlenmeden iki ay önce görevden ayrılmış olduğuna dikkat çekildi. Giscard'ın kitabında gerçekleri değil, kuruntularını yazdığı, bunlardan birinde romandaki cumhurbaşkanı karakteri Lambertye'nin ikinci dönemi kazanması olduğuna dikkat çeken İngiliz basını, gerçekte 1974-1981 arası cumhurbaşkanlığı yapan Giscard'ın Diana, Charles ile evlenmeden önce 55 yaşında seçimleri kaybettiği belirtti.

'GÜLÜNÇLÜĞE DAVETİYE'
BBC, şu an 83 yaşında olan eski cumhurbaşkanının kitabındaki detaylarla övgüye değer bulunabilecekken, diğer yandan kendisinden 30 yaş küçük bir kadınla ilişki yaşadığı imasının analistler tarafından 'gülünçlüğe davatiye' olarak görüldüğünü belirtti. Yazarın kadın kahramanının ne kadar gerçek olduğu hakkında açık olmadığını belirten Times gazetesi, romanda anlatılanlar ile gerçekte yaşayanlar arasındaki çelişkileri vurguladı.

Kazadan sonra ilk güller Giscard'dan
ŞU anda 83 yaşında ve emekli olan Valery Giscard d'Estaing'ın kitabında yazdığı gibi Diana ile birbirlerinden etkilenme ifadelerinin fantazi olduğu eleştirisi yapıldı. Prenses Diana'nın hayatını kaybettiği, 1997'de Paris'te Dodi al Fayed ile geçirdiği araba kazasından sonra kaldırıldığı hastaneye ilk gönderilen çiçekler arasında Giscard ve eşinden gelen kırmızı güllerin olduğu bildirilmişti.