"Çözüm ABD'de değil"

New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Obama, sorunların çözümü için ortak sorumluluklar alınmasını istedi

Çarşamba 24.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
ABD'nin New York kenti dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu üst düzey toplantılarına ev sahipliği yaptı. BM Genel Kurulunun açılış konuşmalarını, BM Genel Kurulunun yeni başkanı Libyalı Dr. Ali Treki ile Genel Sekreter Ban Ki-moon yaptıktan sonra ABD Başkanı Barack Obama da dün ilk kez BM Genel Kurulu'na seslendi. Salı günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin lideri Mahmud Abbas'ı bir araya getiren ancak barış yönünde önemli adımlar beklerken bu görüşmeden eli boş çıkan Obama konuşmasının büyük kısmını Ortadoğu barışına ayırdı."YASAL DEĞİL"
İsrail ve Filistin arasında barış sağlamanın zor olduğunu söyleyen Obama, dünyanın siyaseti bir yana bırakıp artık sonuca ulaşması gerektiğini ve söyledi. Bölgeye barış getirme konusunda herkesi "ciddi" olmaya çağırdı. Tüm BM üyesi ülkeleri İsrail'i kabul etmesi gerektiğini söyleyen Obama, İsrail'in de Filistin'in varlığını kabul etmesi gerektiğini söyledi. "İsrail'in, Filistin halkının yasal haklarını tanıması ve kabul etmesi gerekiyor. ABD, İsrail'in inşa ettiği yerleşkeleri yasal olarak görmüyor" diyen Obama, bölgeye barış getirmenin öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi. Dünyanın yeni bir döneme girdiğini söyleyen Obama, "İletişim kurabileceğimi yeni bir dönemi başlatmalıyız" dedi. Obama, selefi George W. Bush'un yürüttüğü siyasetin aksine liderlere her sorunun çözümünü ABD'den beklemekten vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Yeni bir dönemin başladığını söyleyen Obama artık dünya sorunları hakkında liderlerin ortak sorumluluklar alıp sorunu birlikte çözme yoluna gitmesi gerektiğini söyledi.