"Kıbrıs'ta çözüm çok zor"

Kıbrıs Rum lideri Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la yaptığı görüşmede Kıbrıs'ta çözüm için umutlu olmadığını açıkladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 24.09.2009 11:51 ABONE OL
Hristofyas, Talat'la biraraya gelmemesini ise "Bu, devlet ve hükümet başkanları zirvesi. Ben BM zirvesinde statü olarak Erdoğan'dan bile üstünüm. Talat'la hangi sıfat ve kapasiteyle görüşeyim" şeklinde değerlendirdi.

Türk tarafıyla başta toprak, güvenlik, yerleşimciler ve devlet yapısı olmak üzere birçok konuda farklı görüşlere sahip olduklarını kaydeden Hristofyas, "Çözüm, iki toplumlu, iki kesimli, iki toplumlu ve federal bir çözüm istiyoruz. Federal kelimesini özellikle vurgulamak istiyorum. Türk kesiminin ve Türkiye'nin istediği konfederasyonu biz istemiyoruz. Türk tarafı konfederasyonda bilinçli olarak ısrar ederek çözümün önünü engelliyor" dedi.TÜRK TARAFI ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDE ENGEL
Ada'da iki tarafın da sonsuza dek birlikte yaşayacağı bir çözüm istediklerini kaydeden Hristofyas, aynı zamanda "Kıbrıs Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve birliğini korumak zorunda" olduklarını da sözlerine ekledi. Rum lider, "bizi koruyacak kimse istemiyoruz" diyerek Türkiye ve KKTC'nin garantörlük isteklerine göndermede bulundu.

"Genel Sekreter niçin sizi ve Talat'ı biraraya getirmiyor?" sorusuna ise Hristofyas, "BM Genel Kurulu toplantısı devlet veya hükümet başkanlarının katıldığı bir etkinlik. Ben, devlet başkanı olarak buradayım. Sayın Erdoğan hükümet başkanı olarak burada. BM'de şu anda statü olarak Erdoğan'dan bile daha üstünüm. Hangi sıfat ve kapasiteyle Talat'la görüşeyim" yanıtını verdi.

Genel Sekreter Ban'ı Kıbrıs'a davet ettiğini de hatırlatan Hristofyas, "Ben, Ban Ki Moon ve Talat. Üçümüz oturup konuşalım. Dışarıdan herhangi bir müdahale olmasın" isteğinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU