Obama ile Medvedev bir araya geldi

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev BM Genel Kurulu toplantıları için bulundukları New York'ta bir araya geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 24.09.2009 11:11 ABONE OL
İran'ın nükleer programının ele alındığı görüşmede İran konusunda yakın işbirliği yapma kararı alan Obama ve Medvedev, nükleer silah geliştirmeyeceğini ortaya koymadığı takdirde İran'a ek yaptırımlar yapılması konusunda da anlaştı.

Rusya ile ABD'nin İran'ın barışçı nükleer enerjiyi geliştirmeye çalışabileceği, ancak nükleer silaha sahip olmaması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını ifade eden ABD Başkanı Obama, "İran görüşmelere ciddi yanıt vermez ve uluslararası topluma nükleer silah geliştirmediği güvencesini veremezse, yeni adımlar atmak zorunda kalırız" şeklinde konuştu.Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise İran'ın barışçı nükleer programını sürdürürken, nükleer silah edinmesini önlemeyi sağlayacak bir sistem oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Öte yandan İran, ABD, Rusya, Çin, Fransa, Büyük Britanya ve Almanya'nın 1 Ekim'de Cenevre'de İran'ın nükleer programı konusunu görüşmek üzere bir araya geleceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU