Seçimlerin ana konusu Türkiye ile ilişkiler

YUNANİSTAN'DA 4 Ekim'deki seçimlere 23 parti katılacak. Bu partilerden en az 4 en fazla 6'si yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanacak. Yapılan son anketlere göre Yorgo Papandreu liderliğindeki PASOK'un seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Kostas Karamanlis ise seçimleri ikinci olarak tamamlayacak. Seçimde en çok ekonomik kriz konuşulsa da Türkiye konusu da seçimdeki önemli noktalardan biri... Ancak partilerin Türkiye'ye bakışı değişiklikler gösteriyor.
PASOK: Türkiye'nin AB üyeliğine destek vereceğini söylüyor, desteğin yanı sıra Ege anlaşmazlıklarını masaya yatırması söz konusu. Ancak AB içindeki veto hakkının masada olduğunu söylemekten de geri kalmıyor.
Yunan Komünist Partisi genel sekreteri Aleka Papariga, Türk-Yunan ilişkilerinin düzelememesinden NATO ve AB'ni sorumlu gösteriyor.
Sol İttifak SYRIZA partisi başkanı Aleksis Tsipras Türkiye ve Yunanistan'ın aynı anda savunma harcamalarına bir son vermelerini talep ediyor.
Aşırı Milliyetçi LAOS partisi Başkanı Yorgos Karacaferis Türkiye'nin AB'den dışlanmasından yana.
Çevreci Yeşiller ise Türkiye dahil tüm Balkan halklarının tarihte yaşanan kanlı savaşlarını bir yana bırakarak işbirliği yapmalarını öneriyor.

BUGÜN NELER OLDU