Kaddafi Kanada'ya gidiyor

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin önümüzdeki hafta Kanada'ya gideceği açıklandı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 25.09.2009 15:18 ABONE OL
Kanada Başbakanı Stephen Harper'ın basın sözcüsü Dimitri Soudas, yaptığı yazılı açıklamada, Libya liderinin New Foundland-Labrador eyaletinin başkenti St. John's'a gideceğini, ancak bunun resmi bir ziyaret olmayacağını kaydetti.

İlk kez BM Genel Kurulu'na katılan Kaddafi'nin, ülkesine dönerken St. John's'da bir günlük mola vermeyi kararlaştırdığını belirten Soudas, Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon'ın bu ziyaret sırasında Kaddafi ile görüşeceğini söyledi.

Cannon'ın Kaddafi'ye, Başbakan Harper'ın mesajını ileteceğini ifade eden Soudas, "Başbakan, aralarında Kanadalıların da bulunduğu onlarca insanın ölümünden sorumlu Lockerbie saldırganının kahraman gibi karşılanmasını doğru bulmamaktadır" dedi ve hiçbir devlet görevlisinin Kaddafi'yi karşılamaya gitmeyeceğini vurguladı.

Öte yandan New Foundland-Labrador eyaleti Başbakanı Danny Williams ve St. John's Belediye Başkanı Dennis O'Keefe de Kaddafi'yi karşılamaya gitmeyeceklerini açıkladılar.

Kaddafi'nin, meşhur çadırını kurmak için St. John's Belediyesinden alan talep ettiği ve kendisine yer verileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU