Ortadoğu'daki ülkeler dış ve iç baskı altında

Cuma 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Doktoranıza gelirsek. Batı medyasında doktora tezinizle ilgili bazı spekülasyonlar yapıldı.
"Benim doktora tezim, zamanında London School of Economics'ten geçti ve onay aldı. Tezimle ilgili hiçbir sorun yaşamadım."

Tezinizin konusu...
"Küresel yönetim ve demokrasi. Doktora tezimde, Ortadoğu'daki ülkelerin iki kat zayıflatıldığını ileri sürdüm. Bir kez, küresel kurumlar tarafından. Bir kez de bizim anti-demokratik rejimlerimiz tarafından. Bu yüzden ben tezimde sivil toplum, iş dünyası ve hükümetlerden oluşan üç partili bir mekanizmayı tartıştım. Bu üç grup ortak çalışabilir ve bu birlikte küresel düzeyde standartlar ve kodlar koyabilirler. Bu kurallar da ülke içinde yukardan aşağıya üç sektörün ortaklaşa çalışması sonucu aynı mekanizma tarafından yürürlüğe konulabilir. Böylece, daha fazla demokratik ve daha sorumlu sistemlere sahip olabiliriz."

'SİYASETE ALIŞAMADIM'
Bir televizyon ve iki gazeteniz var? Al Mutawassit (Akdeniz) televizyonu yasaları daha liberal olduğu için mi Ürdün'den yayın yapıyor?
"Al Mutawassit benim televizyonum değil. Fakat bugünlerde Libya ve Ortadoğu'da farklı bir çok şeyle ilgileniyorum. Bizim medya yeteri kadar liberal değil. Daha fazla liberal olması gerektiğini düşünüyorum."
Siyaseti neden bıraktınız?
"Politikaya pek alışamadım. Zamanımı daha çok sivil toplum konularına ayırmak istedim."