Angie'yi zirveye kadınlar taşıyacak

Koalisyona giderek başbakanlığını sürdürmesine kesin gözüyle bakılan Merkel kadın oylarını çekmek için eskisinden daha yumuşak ve ılımlı bir imaj sergiliyor

Cumartesi 26.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
Dünyanın en güçlü ülkelerinden Almanya'da 62.2 milyon seçmen yarın 2013 yılına kadar ülkeyi yönetecek yeni başbakanı belirlemek için sandık başına gidiyor. Ülkede yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre FDP (Hür Demokrat Parti) ile birlikte koalisyon hükümeti kurmayı planlayan CDU (Hıristiyan Demokrat Parti) lideri Angela Merkel bir kez daha başbakanlık koltuğuna oturacak.

ÖZEL HAYATINI ANLATTI
Merkel nam-ı diğer Angie, seçimin son virajına Afganistan'da düzenlenen ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olan operasyon nedeniyle düşüşle girdi. Ancak Merkel düşen halk desteğini kadın seçmenlerinin kalbini çalarak geri kazanmayı başardı. İşi ve özel hayatını keskin bir çizgiyle ayıran Merkel bu güne kadar olmadığı kadar çok halkla iç içe programlarda yer aldı. Yapılan son anketlere göre 2 milyon yeni kadın seçmenin oy verecek olması da Merkel'in kadın seçmenlere yönelmesinin en büyük nedenlerinden biri. Arka arkaya siyasi içerikliden çok kadınları hedefleyen TV şovlarına katılan Merkel ardından ülkenin en çok okunan kadın dergilerinden Emma'ya da röportaj verdi. Eşiyle ilişkisinin nasıl başladığından, gündelik hayatına, pazarda alışveriş yaparken hissettiklerine kadar birçok konuda konuşan Merkel bu şekilde kadın seçmenlerle bir bağ kurmaya çalışıyor. Kadınların çalıştığı mağazalara giden, kadın sokak satıcılarında alışveriş yapan, pazara giden hatta son olarak Frankfurt Otomotiv Fuarı'nı ziyaret eden Merkel kadınlara onlardan biri olduğunu hatırlatıp destek istiyor.

DESTEKLERİNİ ALDI

Spiegel dergisinin yaptığı son anket ve üzerine yazılan analiz de Merkel'in bu stratejisinin başarılı olduğunu ortaya koydu. Dünya'nın en güçlü kadını olarak seçilen Merkel'in başbakan olarak kalmasına henüz diğer bazı Avrupa ülkelerindeki hemcinsleri kadar büyük haklara sahip olmayan Alman kadınları destek veriyor.