İsrail eski başbakanı hâkim karşısına çıktı

Yolsuzluktan yargılanan İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert, "Buraya suçsuz olarak geldim ve öyle de çıkacağıma inanıyorum" diye konuştu

Cumartesi 26.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, yolsuzluk iddiaları nedeniyle yargılanmaya başladı. Duruşmadan önce "Buraya suçsuz olarak geldim ve öyle de çıkacağıma inanıyorum" diyen Olmert, seçim kampanyaları sırasında Amerikalı Yahudi iş adamı Moşe Talansky'den zarf içinde para almak, bazı seyahatleriyle ilgili sahte makbuzlar düzenlemek, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanmak ve vergi kaçırmak gibi suçlardan yargılanıyor. Kudüs Bölge Mahkemesi'nde dün sabah başlayan ilk duruşmada, usulle ilgili düzenlemeler ve savunmanın, duruşmanın gelecek Nisan başına ertelenmesiyle ilgili talepleri ele alındı. Yargıç, bir sonraki duruşmayı 22 Şubata erteledi. Duruşmaların pazartesi, salı ve perşembe günleri olmak üzere haftada üç gün yapılması öngörülüyor. Olmert, mahkemeye gelirken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "üç yıldır insanlık dışı iftiralara ve sorgulamalara maruz kaldığını" belirterek, başbakanlıktan istifasına atıfta bulunarak, hakkındaki iddiaların bedelini ağır bir şekilde ödediğini kaydetti.

GERÇEKLERİN ZAMANI
"Artık gerçeklerin ortaya çıkmasının zamanı gelmiştir" diye konuşan Olmert, "Buraya suçsuz olarak geldim ve öyle de çıkacağıma inanıyorum" dedi. İsrail tarihinde ilk kez eski bir başbakan, görevi sırasında işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle mahkeme karşısına çıkıyor. Öte yandan İsrail'in, Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırısında 3 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı bildirildi. Bir yetkili, ölen ve yaralanan kişilerin bir aracın içinde olduğunu kaydetti.

https://www.sabah.com.tr