Almanya'daki Türk adaylar oylarını kullandı

Pazar 27.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.09.2009 13:53
ABONE OL
Federal Almanya Parlamentosu'na Hamburg'dan milletvekili olarak aday olan ve seçilme ihtimali olan Aydan Özoğuz (SPD) ve David Erkalp (CDU) oylarını Hamburg'da kullandı.

Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) tek yabancı kökenli adayı David Erkalp, oyunu Billstedt'deki Kreuzkirche Schiffbek'te (Katolik Kilisesi) kullandı. Daha önce 2 kez Hamburg Eyalet Parlamentosu'nda milletvekilliği yapmış olan Aydan Özoğuz, oyunu Wandsbek seçim bölgesindeki Kamminerstr Okulu'nda kullandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Fraksiyon Şefi olan eşi Michael Neumann ile oy kullanmaya gelen Özoğuz, oyunu 526 numaralı salondaki 19 numaralı sandıkta kullandı.

Hamburg'da 6 seçim bölgesi olduğunu belirten Özoğuz, "2 bölgede partim tehlikeli durumda. O bölgelerde bazı adaylar seçilemezse benim de şansım var tabii" dedi. Oy kullanmayanlara da mesaj gönderen Özoğuz, "Sandık başına gitmeyen bir kişi, oyunu karşı tarafa ve uç partilere hediye etmiş oluyor. Demokrasi için her zaman oy kullanılmasından yanayım" dedi ve seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.

130.61 nolu sandıkta oyunu kullanan Mardinli Erkalp, "Hamburg'da SPD 60 yıldır tüm seçim bölgelerini kazanıyor. Yabancı olarak karşılarında önemli bir noktada tek güçlü aday ben varım. Şansımı çok fazla görmesem de yine de umutluyum" dedi. Çok yoğun bir çalışma dönemi geçiren Erkalp'in sadece eylül ayında 80'den fazla randevuya gittiği öğrenildi.

Mehmet Kılınç da David Erkalp'in oy kullandığı salonda sandık görevlisi olarak çalıştığını, ilk kez sandık görevlisi olduğunu belirten Kılınç "1995'den beri oy kullanıyorum. Bu hakkı elinde bulunduran halkımızın oylarını kullanması çok önemli" dedi. 2009 senesinde Alman vatandaşlığı hakkını elde eden ve ömründe ilk olarak oy kullanan gazeteci Ünver Dinç de oy kullanmanın farklı bir duygu olduğunu ve tüm vatandaşların oylarını kullanmalarının önemli olduğunu söyledi.