Ali Debbağ: Yeni dönemin mimarı Erdoğan

Başbakan Erdoğan'ın bölgeyle ilgili vizyonunun ilişkileri bu düzeye getirdiğini belirten Irak hükümeti sözcüsü Debbağ, "Kürtlerle temas Bağdat'tan yürümeli. PKK'yı aşacağız" dedi

Pazartesi 28.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009
ABONE OL
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın geliştirdiği ekonomik strateji, Türkiye ile komşuları arasındaki siyasi sorunları aşmada önemli bir diplomatik güce dönüştü. Bunun en açık örneği de Irak. Irak her alanda Türkiye'nin en yakın ortağı konumuna gelmiş halde. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun imzasını taşıyan bu stratejik algı değişiminin hikâyesini, gelişmelerin şahidi konumundaki Irak Hükümeti Sözcüsü Ali Debbağ ile konuştuk.

Buzlar eridi mi? Irak ile Türkiye arasındaki ilişkiler geçmişle kıyaslanmayacak kadar iyi bir konumda. Son iki yıl içinde 50'ye yakın anlaşma yapıldı. Sayın Erdoğan'ın önümüzdeki ay Bağdat'a yapacağı ziyarette de yine bir çok anlaşma imzalanacak. Şunu hemen belirtmeliyim ki, Irak ile Türkiye'nin bu kadar yakınlaşmasında Sayın Erdoğan ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin kişisel rollerinin payı büyük. Her şeyden önce Sayın Erdoğan bölge için bir vizyon geliştirdi ve bizi buna ikna etti. Türkiye'nin komşularıyla ve özellikle Irak'la ekonomik ortak olmasının yolunu açtı. İki ülke arasında ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirmek için de öncelikle ekonomiyi etkili bir diplomasi aracı olarak devreye soktu. Yeni dönemin mimarı sayın Erdoğan.

Ya tablodaki rahatsız edici tonlar? Türkiye ile Irak arasındaki en büyük sorunlardan biri PKK. PKK terörist bir örgüt. Aramızdaki PKK engelini kaldıracağız.

Somut olarak neler yapıldı, yapılıyor? İlişkilerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili çalışmayı iki yıl önce başlattık. Şu an ilişkilerin geleceğiyle ilgili altyapı neredeyse tamamlandı. Bu konuda Sayın Davutoğlu ile yakın temas halindeyiz. İlk olarak Irak ve Türkiye arasında işbirliği konseyi oluşturduk. Geçen yıl Ağustos ayında oluşturuldu bu konsey. Sayın Erdoğan önümüzdeki ay Bağdat'a gelince parafe edilen anlaşma imzalanacak.

Ziyaret tarihi kesin mi? Ziyaret kararlaştırıldı. Ancak güvenlik nedeniyle tam tarih belli değil. İki ülke arasında göz alıcı bir gelecek var. Ziyaretten sonra enerji ve ulaşım alanlarındaki büyük projeler hayata geçecek. Irak, Türkiye üzerinden Körfez ülkelerini ve Avrupa'yı birleştiren bir koridor olacak. Erdoğan, Nabucco gibi enerji projeleriyle yeni sınır kapıları ve tren yollarını hayata geçirmede ikna gücünü devreye soktu.

Ankara'nın deyişiyle "Irak'ın Kuzeyi" ile aranız nasıl? Irak Kürdistan'ı ile biz de sorunlar yaşıyoruz. Ancak biz her zaman diyalogu savunuyoruz. Önceliğimiz diplomasi. Ankara'nın Irak Kürtleriyle ilişkilerinin gelişmesinden memnunuz. Ancak Ankara'nın Kürtlerle olan ilişkileri Bağdat üzerinden olmalı. İlişkiler herhangi bir bölgesel güç, lider veya yapı üzerinden yürümemeli. Çünkü Irak anayasası bunu gerektiriyor.