Melek Merkel 'Demir Leydi' olma yolunda

Almanya'da pazar günkü seçimin ardından FDP ile koalisyona gidecek olan Merkel'in iktidardaki ikinci döneminde göçmenler ve Türkiye konusunda sert bir tutum izleyeceği, geçen dönemi aratacağı yorumları yapılıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
CDU 33.8 - SPD 23 - FDP 14.6 - Sol Parti 11.9

Almanya pazar günü 4 yıl ülkeye yön verecek yeni siyasileri belirledi. Başbakan Angela Merkel başkanlığındaki CDU/CSU (Hıristiyan Birlik Partileri) oy kaybına uğrasa da seçimden birinci parti olarak çıktı. Seçimin üçüncüsü FDP (Hür Demokrat Parti) ile koalisyona gidecek olan Merkel gelecek hafta koalisyon çalışmalarının başlayacağını söyledi. Berlin duvarının çöküşünün yıldönümü kutlamalarının yapılacağı 9 Kasım'a yeni bir hükümetle girmeyi planlayan Merkel'in soldan sıyrılmış bir hükümetle ülkeye nasıl bir yön vereceği en çok merak edilen konu.

'REFORMLARI SÜRDÜRÜN'
Spiegel dergisi SPD'nin de içinde yer aldığı büyük koalisyonla ülkede sağ ve sol arasında tam bir denge yaşandığını, seçim sonuçlarından sonra kurulacak sağ koalisyonla bunun tamamen değişebileceğini yazdı. "Ekonomik krizde sağlam duruşu, dengeli yönetimi sayesinde Merkel şu ana kadar ülkenin annesi konumundaydı. Ama yanına sağ bir partiyi alan Merkel'in Demir Leydi'ye dönüşmemesi için hiçbir sebep yok" diye yazdı. Merkel'in yaşayacağı olası değişim sonucunda en çok etkilenecekler hiç şüphesiz göçmenler ve AB müzakereleri süren Türkiye olacak. Alman basınında dün çıkan tüm yorumlarda Merkel'in ikinci 4 yıllık döneminin ilkinden çok farklı olacağı yorumları yapılıyor. Öte yandan CDU Türk- Alman Forumu (DTF) Berlin Başkanı Ertan Taşkıran parti içinde Türk kökenlilerin bulunduğunu ve bu üyelerin Türkiye'ye destek vermeyi sürdüreceğini belirtti. "Türkiye reformlara devam ettiği sürece bir şeyden korkmasın" diye konuştu.

5 TÜRK MECLİSTE
Almanya'da pazar günü yapılan genel seçimlerde alınan sonuçlara göre, 5 Türk kökenli milletvekili adayı Federal Meclis'e girdi. Yeşillerden iki, SPD'den bir, hükümet ortağı FDP'den bir ve The Linken'den bir Türk aday mecliste yer alacak. Ancak Merkel liderliğinde CDU'dan hiçbir Türk meclise giremedi.

BUGÜN NELER OLDU