Çin'de büyük gün yarın

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 60. yıl dönümü dolayısıyla 1 Ekim günü başkent Pekin'in merkezindeki yollar trafiğe kapatılacak, metro ve belediye otobüsleri çalışmayacak.

Çarşamba 30.09.2009 12:19
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 12:39
ABONE OL
China Daily gazetesinin bildirdiğine göre, yarın saat 09.30'dan itibaren 2008 Olimpiyat Oyunları'nın açılışında olduğu gibi, Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı üç saat boyunca bütün uçuşlara kapatılacak. Yetkililer, bu uygulamanın günde 1000 kadar iniş kalkış yapılan havaalanında 180 seferi etkileyeceğini ve daha sonraki seferlerde de gecikmeler olabileceğini belirtti.

Pekin polisi, halka dışarı çıkmama ve törenleri televizyondan izleme tavsiyesinde bulundu. Tiananmen Meydanı'ndaki askeri geçit töreni, Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) tarafından Çince, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça ve Rusça olarak canlı yayımlanacak.

Törende Devlet Başkanı Hu Cintao'nun konuşma yapacağı ve askeri geçidin ardından halk yürüyüşü düzenleneceği bildirildi. Tiananmen Meydanı'nda akşam da 50 bin kişinin katıldığı bir şenlik ve 30 dakika sürecek havai fişek gösterisi düzenlenecek. Fırlatılacak havai fişek miktarının Olimpiyat Oyunları'nın açılışındakiyle aynı olacağı açıklandı.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Alanda ve civarında 10 binden fazla polisin görev yapacağı ve 800 bin kadar gönüllünün güvenlik için polise yardımcı olacağı açıklandı.

Ulusal Gün dolayısıyla Çin'de bir hafta resmi tatil ilan edildi.