Domuz gribi aşısı vurulmaya başlandı

Avustralya'da domuz gribi (A-H1N1) aşısının uygulanmasına başlandığı bildirildi.

Çarşamba 30.09.2009 09:28
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 09:32
ABONE OL
Yetkililer, aşıya en riskli gruplar olan sağlık çalışanları, hamile kadınlar ve kronik hastalardan başlanacağını belirtti. 10 yaşın altındaki çocukların ise aşının pediatrik denemelerinin devam etmesi nedeniyle henüz aşılanmayacağı kaydedildi.

Federal hükümet, merkezi Melbourne'deki CSL şirketine 21 milyon doz domuz gribi aşısı üretmesi için talimat vermişti.

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, ülke çapında 5,5 milyon doz aşının dağıtıldığını belirterek, bunun da nüfusun yüzde 30'unu aşılamak için yeterli olduğunu, ocak ayına kadar her ay 2 milyon dozun mevcuda ekleneceğini söyledi.

Aşının güvenliğiyle ilgili iddiaları da reddeden Roxon, ancak mide bulantısı gibi bazı yan etkiler olabileceğini ifade etti.

Domuz gribinden bugüne kadar 180 Avustralyalı hayatını kaybetti. Hastalık nedeniyle 4 bin 700'den fazla kişi hastaneye kaldırıldı.

BARBADOS'TA VİRÜS KAYNAKLI İLK ÖLÜM
Barbados'ta da domuz gribi kaynaklı ilk ölümün görüldüğü bildirildi.

Güney Karayipler'deki ada ülkesi Barbados'un tıp kurumu yetkililerinden Dr. Joy St. John, konuya ilişkin açıklamasında, domuz gribinden ölen hastanın yaşlı olduğunu, tıbbi açıdan zayıf durumda olduğunu söyledi. Hastayla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

Barbados'ta domuz gribiyle ilgili doğrulanmış vaka sayısı da 96'ya yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelindeki doğrulanmış H1N1 vaka sayısı 300 bini, bu virüs kaynaklı ölümler de 3 bin 900'ü aştı.