Endonezya'da 7,6'lık deprem

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında 7,6 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği bildirildi.

Çarşamba 30.09.2009 14:07
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 17:45
ABONE OL
Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik Kurumunun açıklamasına göre, deprem TSİ 13.16'da, Sumatra adasının batısında bulunan Padang kentinin 78 kilometre açıklarında Hint Okyanusu'nun 71 kilometre altında meydana geldi. Depremde yüzlerce evin yıkıldığı bildirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


ÖLÜ SAYISI 75'E YÜKSELDİ
Endonezya'nın Sumatra adası açıklarındaki depremde ölenlerin sayısı 75'e yükselirken, binlerce kişinin enkaz altında olduğu bildirildi.

News Web'de Devlet Başkanı Yardımcısının açıklamasına dayandırılan haberde, Sumatra adasının 900 bin nüfusa sahip Padang kenti açıklarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde 75 kişinin öldüğü kaydedildi.

Endonezyalı yetkililer, depremde kentte bir hastanenin çöktüğünü, yıkılan binaların enkazında binlerce kişinin olduğunu da belirtti.

Ülke televizyonlarında enkaz yığınları ve yıkılan evlerin görüntülerine yer verilirken, Metro televizyonu, Padang havaalanının çöken çatısının görüntüsünü yayımladı. Diğer basın yayın kuruluşları, depremde otellerin de hasar gördüğünü duyurdu.

Sumatra'nın batı kıyısında yer alan büyük bir liman kenti olan Padang, Singapur'a yaklaşık 400 km, Cakarta'ya 850 km uzaklıkta bulunuyor.

Depremin 2004'te Hint Okyanusu'nda oluşarak 230 bin kişinin ölümüne yol açan tsunamiyi oluşturan deprem ile aynı fay hattında meydana geldiği bildirildi.

ABD Jeoloji Araştırma Merkezi ise Endonezya'daki depremin şiddetini 7.9 olarak açıkladı.
Depremin başkent Cakarta'da yüksek binalarda ve Singapur ve Malezya'da da hissedildiği bildirildi.

TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI
Endonezya'nın Sumatra adası açıklarındaki depremden sonra verilen bölgesel tsunami alarmı kaldırıldı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland için verilen tsunami alarmının kaldırıldığını açıkladı.

Bu arada görgü tanıkları, depremde yaralananlar olduğunu söyledi.