Haber turu

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Otobüs mayına çarptı: 30 ölü
Afganistan'ın güneyindeki Kandahar'da yola döşenen bir bombanın patlatılması sonucunda otobüste bulunan en az 30 yolcu yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanlığı, mayına çarpan otobüste ölenlerden 7'sinin kadın, 10'unun çocuk olduğunu bildirdi. Yaralanan 39 sivilin hastanelere kaldırıldığı, durumlarının ciddi olduğu açıklandı. Ülkede iki ayrı bombanın patlamasıyla da 6 sivil daha öldü. Yetkililer Taliban'ı sorumlu tuttu.

İsrailli Bakan'a Gazze davası
İngiltere'deki Filistinli örgütler, Gazze Şeridi'ne operasyon sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak hakkında dava açtı. Barak hakkında uluslararası yakalama emri çıkarılması için açılan dava İsrail'de de gerginlik çıkardı. İsrail hükümeti hukukçuları İngiltere'de bulunan Barak'a yasal bir pürüz çıkmadan ülkeyi terk etmesi tavsiyesinde bulundu.

Gine çatışmayla kan gölü
Gine'de yönetime el koyan ordu ile muhalefet arasında çıkan olaylarda ölü sayısı 157'ye yükseldi. Olaylarda 1.250 kişinin de yaralandığı tahmin ediliyor. Güvenlik güçleri, başkentteki cunta yönetimini protesto toplanan on binlerce göstericiyi dağıtmak için ateş açmıştı. Gösterileri bastırmakla görevli güvenlik güçlerinin kadınlara tecavüz ettiği de öne sürüldü. Askerlerin evleri ve mağazaları yağmaladığı ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU