Ketsana Kamboçya'yı da vurdu: 9 ölü

Filipinler ve Vietnam'da çok sayıda can kaybına yol açan tropik Ketsana kasırgası Kamboçya'yı da vurdu. Yetkililer, ilk belirlemelere göre 9 kişinin öldüğünü bildirdi.

Çarşamba 30.09.2009 07:32
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 07:44
ABONE OL
Kasırganın, özellikle ülkenin orta kesiminde etkili olduğunu belirten Ulusal Afet Komitesi yetkililerinden Ly Thuch, Kampong Thom bölgesindeki onlarca evin yıkıldığını, en az 29 kişinin yaralandığını söyledi.
Ly Thuch, başkent Phnom Penh'in 130 kilometre kuzeyindeki Kampong Thom'u vuran kasırganın satte 145 kilometre hızla ilerlediğini de kaydetti.

Öte yandan, Ketsana kasırgasının hafta sonu vurduğu Filipinler'de halen sel ve toprak kaymalarının etkili olduğu, ölü sayısının da 246'ya yükseldiği bildirildi.

Başkent Manila ve çevresinin 'ulusal afet bölgesi' ilan edildiği, yaklaşık 2 milyon kişinin evsiz kaldığı Filipinler'de Devlet Başkanlığı Sarayı da afetzedelere yardım merkezlerinden biri olarak kullanılmaya başlandı.

Kasırganın vurduğu diğer bölge ülkesi Vietnam'da ise, ölenlerin sayısının 38'e yükseldiği ifade edildi.
Ülkenin merkez ve sahil kesimindeki 8 bölgenin etkilendiğini, bu bölgelerde sel ve toprak kaymaları meydana geldiğini belirten hükümet yetkilileri, 10 kişinin kayıp olduğunu kaydetti.

Ölümlerin bir bölümünün toprak kayması ve yıkılan ağaçlar nedeniyle meydana geldiğini belirten yetkililer, yaklaşık 170 bin kişinin afetin en etkili olduğu bölgelerden tahliye edildiğini de kaydetti.

Zayıflamaya başlayan kasırganın Laos'a yöneldiği, ancak daha önce vurduğu Filipinler ve Vietnam'da nehir taşmaları ve yoğun yağışların devam ettiği belirtiliyor.