Komşuda sosyalist Pasok iktidarda

Yunanistan'daki seçimden Yorgo Papandreu liderliğindeki PASOK oyların yüzde 43'ünü alarak galip çıktı. Tarihinin en büyük yenilgisini alan YDP'de sonuçlar deprem etkisi yarattı, Karamanlis istifa etti

Yunanistan'da dün yapılan genel seçimlerin galibi sosyalist PASOK oldu. Yorgos Papandreu liderliğindeki PASOK, ülke genelinde aldığı yaklaşık yüzde 44 oyla seçimleri kazandı ve 300 sandalyelik parlamentoda 160 milletvekiliyle mutlak çoğunluk sağladı. Seçimleri kaybeden muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP), yüzde 34'lerde kalırken; yüzde 3 barajını aşan Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7'lerle; Aşırı Milliyetçi LAOS partisi yüzde 5'lerle; Sol İttifak SYNASPISMOS partisi yüzde 4'lerle Parlamentoya girdi. Çevreci-Yeşiller ise gecenin geç saatlerine kadar oy sayımlarında yüzde 3 barajını henüz geçemedi ve palamentoya girmeyi başaramadı.

YDP'NİN TARİHİ YENİLGİSİ
Bu durumda PASOK'un 300 sandalyelik Parlamentoda 160 kadar milletvekili çıkarması beklenirken; tarihinin en büyük yenilgisini alan YDP'nin milletvekili sayısı 100'den az olacağı tahmin ediliyor. Milletvekili dağılımı seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra açıklığa kavuşacak. 9 milyon 800 bin seçmenin oy kullandığı bu seçimleri PASOK'un kazanmasıyla Yorgos Papandreu aynı dedesi Yorgos Papandreus (1960'larda) ve Babası Andreas Papandreu (1980'lerde) gibi Yunan Başbakanlık koltuğuna oturan 3. Papandreu oldu. 2004 ve 2007'deki seçimleri kaybeden PASOK ve yandaşları , böylece 6 yıllık beklemeden sonra yeniden iktidara gelmiş olmanın sarhoşluğunu yaşıyor. PASOK hükümetinin "dar olması" beklenen kabinesinin ilk toplantısını yarın yapması, çarşamba günü ise and içmesi bekleniyor. Bu seçimlerin galibi Papandreu'nun Başbakanlık görevine başlar başlamaz ilk görevi kuşkusuz, küresel mali krizin dize getirdiği Yunan ekonomisine karşı bir dizi ciddi önlemler alması olacak. Seçimleri kaybeden Karamanlis'in, "küresel mali krizin Yunanistan'ı teğet geçtiği" yolunda yaptığı geçmişteki açıklamalarına rağmen aynı nedenlerle erken seçimlere başvurmak zorunda kalması, Yunan ekonomisinin ciddi bir kriz geçirdiğini göstermiş oldu. Bu çerçevede yeni Yunan hükümeti, üyesi olduğu AB'nin Mali Komisyonu tarafından hazırlanan programa ayak uydurmak amacıyla Yunan ekonomisini canlandırmaya çalışacak. Yani GSMH'nin, yüzde 8 ila 10'unda dalgalanan bütçe açığını; yüzde 110'a ulaşan kamu borcunu; yüzde 9.7'le çıkan işsizlik oranını indirmeye; ve en önemlisi yüzde -1'lerde bulunan kalkınma oranını yükseltmek için bir dizi sert ekonomik önlemler almak zorunda kalacak.

İLK DIŞ GEZİ KIBRIS'A
Papandreu, seçim kampanyaları süresince Türk-Yunan ilişkilerine ve Kıbrıs sorununa değindi. Sosyalist PASOK lideri, kampanya konuşmalarında Kıbrıs'taki barış müzakerelerine destek vermek amacıyla ilk yurt dışı ziyaretini Kıbrıs'a gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Sonuçlar ilk kez SMS'le iletildi
YUNANİSTAN'DA bu seçimde bir ilk yaşandı. Sonuçlar ilk kez "SMS metodu" ile belirlendi. İçişleri Bakanlığı'nın her bir seçim merkezine yerleştirdiği özel cep telefonlarından, SMS'le merkeze aktarılan sonuçlar anında yayınlandı. Bu yöntem sayesinde saat 22.00'de ülke genelindeki sonuçların yüzde 20'si belli olmuş oldu. Böylece seçim sonuçları + - 0.2 yanılgı payıyla daha erken kesinleşmiş oldu.

İki Türk parlamentoda
9 milyon 834 bin 970 kayıtlı seçmenin bulunduğu Yunanistan seçimlerinde 14 Türk kökenli aday da parlamentoya girmek için yarıştı. PASOK'un Rodop adayı Ahmet Hacıosman ve yine PASOK'tan İskeçe adayı Çetin Mandacı Yunanistan Parlamentosu'na girmeyi başardı.

Parti liderliğini bıraktı
YUNANİSTAN Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis, seçim yenilgisinin ardandan partisinin genel başkanlığından çekileceğini açıkladı. YDP tarihinin en büyük yenilgisinin ardından önce Yorgo Papandreu'yu telefonla arayarak tebrik eden Karamanlis, ardından kameraların karşısına geçerek sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini duyurdu. Karamanlis, bir ay içinde yapılacak olağanüstü kongrede de aday olmayacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN