ANCA Sarkisyan'ı topa tuttu

ABD'deki Ermeni diasporası, Ermenistan yönetimine karşı ayaklandı.

Önde gelen Ermeni lobilerinden Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Ken Hacıkıyan, ABD'de diasporayı iknaya çabalayan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a çok ağır eleştirilerde bulundu. Sarkisyan ile yaptığı görüşmede 10 Ekim'de imzalanması öngörülen protokollerin "hatalı" ve "tehlikeli" olarak niteleyen Hacıkıyan, Sarkisyan'a yönelik olarak da "Türkiye'nin şantajına boyun eğmeye nasıl cüret ediyorsunuz?" ifadesini kullandı.

Ken Hacıkıyan, Sarkisyan ile yaptığı görüşme sırasında ANCA'nın, ABD'deki Ermeni topluluğunun çoğu ile birlikte Türkiye'nin, "Ermenistan'ın güvenliğini tehdit eden, Ermeni halkına hakaret oluşturan protokolleri kabul ettirmek için Ermenistan'a yaptığı yoğun baskı"ya karşı çıktığını kaydetti.

Özellikle protokollerde yer verilen "tarihçiler komisyonu"na büyük bir tepki gösteren Hacıkıyan, protokollerin ayrıca "Karabağ Cumhuriyeti"nin kendi geleceğini belirleme hakkını tehlikeli bir biçimde baltaladığı"nı da söyledi.

PanArmenian'a göre, Sarkisyan'ın, "çok ciddi bir hata" yaptığını savunan Hacıkıyan, ayrıca "Sayın Cumhurbaşkanı bu protokoller konusundaki eylemleriniz saftır, tehlikeli ve sorunsuzdur. Ön koşulları içermediği yolundaki beyanlarınız da, zekamıza hakarettir. () Türkiye'nin şantajına boyun eğmeye nasıl cüret ediyorsunuz? gibi sözler de sarfetti.

BİZE ULAŞIN