DSÖ'den domuz gribi aşısına destek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üretilen domuz gribi (H1N1) aşılarının güvenli olduğunu belirterek, imkan bulan herkesin aşı olmasını önerdi.

DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, basına yaptığı açıklamada, bazı kişilerin yeni aşıyı yaptırma konusunda tereddütlü davrandığı haberlerini gördüklerini belirterek, "Bu salgınla mücadele için elimizdeki en etkili araç aşıdır" dedi.

Sözcü, bazı durumlarda kaslarda kramp ve baş ağrısı gibi orta düzeyde yan etkilerin görülebileceğini belirterek, "Aşılanma imkanını bulan herkesin aşılanacağını ümit ediyoruz" ifadesini kullandı.

Domuz gribine karşı Çin ve Avustralya'da kitlesel aşı kampanyaları başlatılmış durumda. Aşı kampanyalarının yakında Avrupa ve ABD'de de başlatılacağı belirtiliyor.

Bu arada büyük uluslararası ilaç tekeli GlaxoSmithKline, son iki ayda 22 hükümetten daha aşı siparişi aldı ve böylece sipariş edilen aşı dozu 440 milyona, bunun parasal değeri ise 3,5 milyar dolara çıktı.
Hartl, Çin'de 39 bin aşı yapılan kişiden sadece dördünde hafif yan etkiye rastlandığını belirtti.
Bu arada Çin'de ilk kez bir kişinin domuz gribinden öldüğü bildirildi.

Devlet radyosunun verdiği haberde, "vakanın Tibet'in güney batı bölgesinden 18 yaşında bir kadın olduğu" dışında ayrıntı verilmedi.
BİZE ULAŞIN