Sarkozy'e "altın kıran" ödülü

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy resmi temaslarda bulunmak için Kazakistan'ın Başkenti Astana'ya geldi.

Resmi temaslarda bulunmak için Kazakistan'ın Başbakanı Astana'ya günübirlik bir seyahat gerçekleştiren Sarkozy, Astana havaalanında, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev tarafından karşılandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da "Altın Kıran" ödülü verildi.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, iki ülke arasında başta enerji, uzay araştırmaları ve güvenlik alanlarında anlaşma imzalandı.İmza töreninin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Nazarbayev, Sarkozy'ye Kazakistan'ın en büyük nişanı olan "Altın Kıran" ödülünü verdiklerini anlattı. Nazarbayev, Fransa'nın, AGİT'in 2010 dönem başkanlığı için Kazakistan'a destek verdiğini de söyledi.

Sarkozy ise Kazakistan ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerini belirtti. Sarkozy, Afganistan'da barış ve güvenliğin sağlanması, istikrarın korunması için Fransız askerlerinin ve askeri teçhizatının Kazakistan üzerinden bu ülkeye geçişine izin verildiğini ifade etti.

Sarkozy, yıllık 56 milyon ton petrol nakliyatının sağlanacağı, Fransız şirketleri tarafından inşaatı sürdürülen 950 kilometrelik Esken-Kurgak boru hattının inşaatını da önemsediklerini ifade etti.

Kazakistan'da, çeşitli dinlerden insanların bir arada barış içinde yaşadığına dikkati çeken Sarkozy, kendi bölgesinde önemli bir güç konumunda bulunan Kazakistan'ın AGİT'in 2010 dönem başkanlığını desteklediklerini de kaydetti.

BİZE ULAŞIN