Tangoda yerinde sayma olmayacak

PASOK'un yeniden iktidara gelmesi Türk-Yunan ilişkilerini ve Kıbrıs sorununu yakından izleyenlerde çelişkili duygular yaratıyor. İki ülke ilişkileri Yorgos Papandreu'nun babası Andreas Papandreu'nun Başbakanlık dönemlerinde (1981-89 ve 1993-1996) son derece kötü bir aşamaya gelmişti. Ancak Andreas Papandreu'nun vefatından sonra Yorgo Papandreu'nun üstlendiği Dışişleri Bakanlığı döneminde (1999-2004) Türk-Yunan ilişkilerine bir bahar havası estirilmişti. Bunda tabii dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de büyük rolü vardı. Papandreu ile Cem'in kimyaları uyuşmuş; Türk-Yunan anlaşmazlıklarının "ne denli zor olursa olsun giderilmesi için yakınlaşmanın şart olduğu" görüşünde birleşmişler ve iki ülke arasında beklenmedik bir dostluk ilişkisi başlatılmıştı.

'ILIMLI SİYASETÇİ'
Bu dönemde Atina'nın onanıyla Türkiye'nin AB adaylığı kabul edilmiş; Yunan vetoları kaldırılmıştı. Ancak 2004'te iktidara gelen YDP döneminde bu sürecin sürdürülemediği ortada... Papandreu şimdi başbakanlığa yükseldi. Karşısındaki muhatabı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacak. Başbakan Erdoğan Yunanistan'da "takdir edilen ve saygın bir Başbakan" olarak tanınıyor. Papandreu da Türkiye'de "ılımlı ve açık görüşlü bir siyasetçi" olarak prim yapmış... İki Başbakanın yapacakları ilk görüşmenin ne zaman olacağı belli değil. Ancak kendi ülkelerinin başbakanları olarak ne zaman olursa olsun yapacakları ilk görüşmelerinden kimyalarının uyuşup uyuşmadığını anlamak kolay olacak.

'İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?'
Papandreu bu arada ilk yurt dışı ziyaretini Kıbrıs'a yapacağını ve adadaki barış müzakerelerine destek vermeye gideceğini açıklaması, Türkiye'nin AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi şartıyla AB'ne tam üyeliğini desteklediğini ve Ege'deki kıta sahanlığının belirlenmesi olasılığında iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların büyük ölçüde aşılacağına inanan bir siyasetçi olarak Türk-Yunan ilişkilerinin bugün olduğu gibi "yerinde saymayacağını" gösteriyor. Tango yapmak için iki kişi şart olduğuna göre bu ilişkilerin daha mı iyi, yoksa daha mı kötü olacağını zaman gösterecek.

BİZE ULAŞIN