Yunanistan'da yeni kabine açıklandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 06.10.2009 20:55 ABONE OL
Yunanistan'da önce gün yapılan seçimleri kazanarak, dün cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'tan hükümeti kurma görevini alan PASOK Partisi Genel Başkanı Yorgo Papandreu, bugün kabinesini açıkladı.

Başbakanlığın yanısıra dışişleri bakanlığı görevini de üstlenen Yorgo Papandreu, savunma bakanlığı görevine Evangelos Venizelos, ekonomi bakanlığına Luka Katseli, maliye bakanlığına ise Yorgos Papakostandinu'yu getirdi.

Yapılan değişikliklerle, seçimleri yitiren Yeni Demokrasi Partisi (YDP) zamanında 16 olan bakanlık sayısı 15'e indirildi.

Ekonomi bakanlığı, maliye bakanlığından ayrılırken, kalkınma ile Ege ve deniz ticaret bakanlıklarını da kapsar duruma getirildi. Çevre bakanlığı kurulurken, eski bayındırlık ve ulaştırma bakanlıkları, yeni kurulan altyapı bakanlığı çatısı altında birleşti.

Turizm ile kültür bakanlıkları birleşirken, içişleri bakanlığı ve bu çerçevede Yunan polisi, itfaiye örgütü, sahil güvenlik birimleri ve sivil savunma örgütü ile Makedonya-Trakya Bakanlığı, kamu güvenliği bakanlığı adı altında kurulan yeni bakanlığa bağlandı. Adalet bakanlığı ise adalet, şeffaflık ve insan hakları bakanlığı adını aldı.

PAPANDREU

PASOK lideri Yorgo Papandreu da kendisiyle aynı adı taşıyan 1967 Albaylar cuntası dönemi öncesi başbakanlık görevi yapan büyükbabası ve 3 kez başbakanlık yapmış babası Andreas Papandreu'dan sonra, bu göreve gelen 3. kuşağı temsil ediyor.

Parlamentonun 1981 yılından bu yana kesintisiz üyesi olan Papandreu, bugüne dek 2 kez dışişleri bakan yardımcısı, 1 kez kültür bakan yardımcısı, 1 kez eğitim bakanı ve toplam 5 yıl dışişleri bakanı olarak görev yaptı.

Papandreu, Yunanistan'ı 1996 yılından 2004 yılına dek yöneten Kostas Simitis'in PASOK Genel Başkanlığı'ndan ayrılması sonrası 2004 yılının şubat ayında partisinin liderlik koltuğuna oturdu.
Aynı yılın mart ayında ve 2007 yılının eylül ayında yapılan seçimlerde rakibi Karamanlis'e mağlup olan Papandreu, pazar günü yapılan seçimlerde rakibini ezici bir yenilgiye uğrattı.

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Saint Paul kentinde 1952 yılında doğan Papandreu, İsveç Stockholm Üniversitesi ve ABD'deki Massachusetts Amherst College'de sosyoloji eğitimi aldı ve London School Of Economics'de sosyoloji ve kalkınma alanında master yaptı.

VENIZELOS

1993'den bu yana PASOK milletvekili olan Evangelos Venizelos, 2000-2004 yılları arasında kültür, 1999-2000 yıllarında kalkınma, 1996-1999 yılları arasında kültür, 1996 yılı ocak-eylül ayları arasında adalet, 1995-1996 yıllarında ulaştırma ve iletişim bakanı, 1994-1995 yıllarında ise hükümet sözcüsü olarak görev yaptı.

Selanik Üniversitesi Hukuk Fakültesi olan ve İngilizce ile Fransızca konuşan Venizelos, evli ve 1 çocuk babası.

PAPAKOSTANDINU

Yunanistan'ı 1996-2004 yılları arasında yöneten PASOK Partisi lideri ve başbakan Kostas Simitis'in 1998-2000 yılları arasında ''toplum ve enformasyon'' konularında danışmanlığını yapan Papakostandinu (48), 2000-2002 yılları arasında da ekonomi ve maliye bakanlığının özel sekreteri olarak görev yaptı.
Papakostandinu, ekonomi bilirkişi konseyi üyeliği, AB'de Yunanistan'ın ekonomi politikası kurulu temsilcisi, Yunanistan Telekomünikasyon Şirketi OTE'nin yönetim kurulu üyesi olurken, 2004-2007 yılları arasında da Papandreu'nun ekonomi danışmanlığını yaptı.

Evli ve 2 çocuk babası olan Papakostandinu, İngilizce ve Fransızca biliyor.

KATSELI

2007 seçimlerinde PASOK milletvekili olarak parlamentoya giren Katseli (57), 1976'dan bu yana parti üyesi olup, 1982-1984 yılları arasında ekonomi bilirkişi konseyi üyeliği yaptı.

Katseli, 1993-1996 yılları arasında ise başbakan Andrea Papandreu'nun özel ekonomi danışmanlığı görevinde bulundu.

Yunanistan'da önceki gün yapılan genel seçimleri kazanarak dün cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'dan hükümeti kurma görevini alan PASOK Partisi Genel Başkanı Yorgo Papandreu, bugün belirlediği kabinesinde bakanlık sayısını 16'dan 15'e indirdi.

Yorgo Papandreu, eski dışişleri bakanlarından Teodoros Pangolos'a başbakan yardımcılığı görevini verdi. Başbakan Papandreu'nun, parlamento başkanlığı görevi için eski bakanlardan Filippos Peçalnikos'u aday göstereceği de kaydedildi.

Bu arada Papandreu'nun, seçimlerde yüzde 3 barajının altında kalarak parlamentoya giremeyen Çevreci Yeşiller Partisi (EP) Genel Başkanı Nikos Hrisoyelos'e, kabinesine çevre ve enerji bakanı olarak girmesi önerisini getirdiği, ancak Hrisoyelas'ın bu öneriyi reddettiği bildirildi.
Yunanistan'ın yeni kabinesi, yarın yemin ederek görevine başlayacak.
Yeni bakanlar kurulu şu isimlerden oluşuyor:
Başbakan ve Dışişleri Bakanı: Yorgo Papandreu
Maliye Bakanı: Yorgo Papakostandinu
Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı: Luka Katseli
Savunma Bakanı: Evangelos Venizelos
Altyapı Bakanı: Dimitris Reppas
Turizm ve Kültür Bakanı: Panos Gerulanos
Eğitim Bakanı: Anna Diamandopulu
Sağlık Bakanı: Mariliza Ksenoyanakopulu
Tarım Bakanı: Katerina Baçeli
Yerel Yönetim ve İçişleri Bakanlığı: Yannis Ragusis
Çevre ve Enerji Bakanı: Tina Birbili
Çalışma Bakanı: Andreas Loverdos
Kamu Güvenliği Bakanı: Mihalis Hrisohoidis
Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanı: Haris Kastanidis
Devlet Bakanı: Haris Pambukis