Papandreu görevi devraldı

Yunanistan'da başbakanlığın yanı sıra dışişleri bakanlığı görevini de üstlenen Yorgo Papandreu, Dora Bakoyanni'den görevi devraldı.

Papandreu, devir teslim töreni öncesi Bakoyanni'den dış politikadaki son duruma ilişkin bilgi aldı. Görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Papandreu yaptığı açıklamada, "hükümetin ulusal birlik ruhu içinde çalışacağı" sözünü verdi. Bakoyanni ise, milli çıkarların gerçekleşmesi için yeni yönetimin yanında olacağını kaydetti.

Dış politika konularını siyasi rant için kullanmayacaklarını vurgulayan Bakoyanni, "Yeni Demokrasi Partisi'nin iç politikada tüketim için,milli konuları kullanarak söz demagojisine sürüklenmeyeceğini" söyledi. Bakoyanni, "Bu açık çek değil; duru bir sorumluluk." şeklinde konuştu.

Papandreu da uzun süre görev yaptığı bir kurumda tekrar görev yapacak olmaktan ve tanıdık isimlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Papandreu şöyle konuştu: "Bakanlığın özlü meselelerini değerlendirme için bakan vekilim ve yardımcımla tekrar bir araya gelme ve çalışma fırsatı bulacağız. Önceliklerimizi belirleyip ülkenin geleceği için sonuç alıcı çalışacağız."

BİZE ULAŞIN